(OÚ) zaoberá pravidelne. Keďže ide o najväčší okres v Prešovskom kraji s dlhom okolo 14 miliónov korún, zaujímalo nás, či sa prednosta OÚ Milan Benč neobáva, že dodávatelia stratia trpezlivosť a prestanú rešpektovať splátkové kalendáre. Napokon, hoci Ministerstvo financií SR uvoľnilo 1,1 miliardy korún na úhradu pohľadávok, zatiaľ nikto nevie, koľko z nich pôjde do rezortu školstva.
"Oddlžovanie nie je riešenie. Východiskom môže byť len rozpočet, ktorý by zohľadnil reálny rast cien energií. Dlh sa nám nabaľuje aj napriek všetkým opatreniam a dnes je taký aj preto, že ešte z vlaňajška nám ostalo neuhradených sedem miliónov a ďalších 1,5 milióna za penále. Keď budú dodávatelia naliehať, môže sa im stať, že budú mať o 20 až 30 percent nižšie odbery energií," konštatoval a dodal, že je kedykoľvek ochotný podrobne im vysvetliť všetky organizačné aj technické opatrenia. Podľa jeho slov sa už viac šetriť nedá, veď znížili merné jednotky, zrekonštruovali rozvody, aby mohli regulovať dodávku tepla, namontovali dvojsadzbové elektromery, čím chceli využiť nočný prúd na ohrev vody a podobne. "Úspory sme zaznamenali, aj keď sme napríklad začali vážiť autá, ktoré nám dodávali uhlie. Niektoré školy totiž ešte kúria tuhým palivom a fakturácia dodávateľov sa niekedy nezhodovala so skutočnou dodávkou. Narástla nám jedine spotreba plynu a tá vyplýva zo splynofikovania ôsmich školských zariadení."
Zdôraznil tiež, že v súčasnosti všetky bežné opatrenia nemusia priniesť aj želaný efekt. Elimináciu nákladov by totiž mohli dosiahnuť len zlepšením technického stavu všetkých zariadení, vynaložením prostriedkov na ich údržbu, alebo modernizáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.