Je totiž presvedčený o správnosti modelu dvanástich a preto sa neuchádza ani len o kreslo poslanca v nových samosprávnych orgánoch. V týchto dňoch sa jeho meno spomína aj v súvislosti so zamietavým postojom MZ k predaju liečebného ústavu na Zemplínskej šírave.
Nezdá sa vám čudné, že v koalícii pre voľby do samosprávnych orgánov Košického VUC dáte prednosť Ruskovej Áno pred KDH?
- My sme začali ako prvé rokovanie s KDH. To bolo hneď po prijatí zákona o VUC. Oni však trvali na tom, aby sme za predsedu VUC postavili ich kandidáta. Bola to dosť striktná požiadavka. My sme v predsedníctve SDKU boli toho názoru, že strana ako je naša by mala postaviť vlastného kandidáta, keďže ide o prvé voľby a naše preferencie v tomto kraji sú vyššie ako preferencie KDH. Konkrétne v Košickom kraji v auguste sme mali 24 percent. Podobná situácia je aj v Prešovskom kraji. Tieto preferencie nás ubezpečujú, že ideme správnym smerom a že je potrebné, aby sme koalíciu postavili z relevantných politických síl. Potom sme rokovali so SMK, kde sme si povedali svoje stanoviská a tie sa zblížili natoľko, že je len otázkou krátkeho času, kedy podpíšeme dohodu. Po nej už táto koalícia bude s ďalším možným partnerom rokovať spoločne. V Bratislave som osobne rokoval s predsedom Smeru, pánom Ficom, ten uvítal koalíciu s SMK a povedal, že ju plne podporí. Je len otázkou krátkeho času, kedy sa aj táto spolupráca uzavrie dohodou. Zatiaľ sme dostali aj písomné vyrozumenie strany Áno. V krátkom čase by teda dohody o koalícii mali byť na svete. Nie je to teda o tom, že my sme KDH neoslovili. Skôr si myslím, že jednotlivé politické strany by mali reálne zvážiť, čo chcú vo voľbách dosiahnuť a už teraz hľadať cesty k povolebnej spolupráci. Problémov bude totiž viac ako dosť.
Po voľbách samosprávu v Košickom i Prešovskom kraji čaká zložitá situácia. Nezamestnanosť, nefungujúce finančné toky a nerozvinuté hospodárstvo a infraštruktúra, to sú problémy, o ktorých sa napríklad v Bratislavskom kraji nikomu ani nesníva.
- Plne s vami súhlasím. Košický kraj dostane do vienka vysokú nezamestnanosť i všetky ďalšie problémy s ňou spojené. Preto naša požiadavka na pána Rajniča je, aby sa v jeho programe objavila otázka riešenia problémov zemplínských okresov, to znamená Michaloviec, Sobraniec a Trebišova. To musí byť priorita prvého zasadnutia samosprávneho orgánu vyššieho územného celku. Musíme nájsť zhodnosť cieľov, lebo keď necháme tento kraj v situácii, v ktorej je momentálne, skutočne mu hrozí masové vysťahovalectvo.
Politické predsavzatia pred voľbami sú síce chvályhodné, ale skôr by ste nám mohli povedať, čo vy, poslanci NR za Zemplín ste pre svoj región urobili a robíte, či vôbec sa dokážete dať dohromady tak, aby ste riešenie nejakého problému dokázali pohnúť?
Spomeňte si, že programové vyhlásenie vlády akcentovalo decentralizáciu moci. Ja som bol presvedčený, že sa nám podarí urobiť zákon o vyšších územných celkoch tak, aby táto decentralizácia bola nielen na papieri, ale aby sa prejavila v skutočnom živote. Už zo známych dôvodov sa to nepodarilo, preto veľká robota čaká tých, ktorí budú zvolení za poslancov do VUC. Čiže teraz bude záležať na regionálnych parlamentoch, aby vyvíjali maximálny tlak na vládu, aby začala riešiť aj problémy, ktoré predtým zanedbala, napríklad budovanie diaľníc na východe, spojenie medzi Košicami a Sobrancami, vytváranie podmienok pre podnikateľské aktivity, príchod kapitálu a podobne.
Vráťme sa k otázke.
Aj keď nemožno povedať, že vždy všetci ťaháme za jeden povraz, pokiaľ ide o zásadné veci, dokážeme sa dať dohromady.
Čo považujete za priority pre región Zemplína?
Podľa mňa je to predovšetkým voda a kanalizácia pre juhovýchod Zemplína. Tej sa usilujem pomôcť od začiatku a myslím, že sa to darí.
A čo zdravotníctvo a školstvo?
To nesporne tiež. V Zemplíne je toľko problémov, ktoré treba riešiť, že je najvyšší čas, aby vznikli samosprávne orgány, ktoré ich budú musieť pojať do svojho programu a hľadať východiská. Dlhoročným problémom, ktorý stojí akosi v úzadí, ale jeho riešenie by výrazne pomohlo zmeniť finančnú situáciu obcí, sú tzv. vratky plynu. Keď bol plynofikovaný okres Michalovce, veľkú časť finančných prostriedkov poskytovali plynárom obce. Brali úvery s tým, že SPP im peniaze vráti. Dlhé roky nevracia, alebo vracia veľmi skúpo. Ja mám žiadosti asi 15 obcí, kde ide asi o 22 miliónov korún. Táto suma zďaleka nie je konečná. Očakávam, že tohto roku sa nám konečne podarí veci pohnúť.
Angažovali ste sa v prípade dostavby sobranskej nemocnice, ale tam akosi veci zaspali pri výberovom konaní. Úspech si však môžete pripísať v prípade odborného liečebného ústavu na Zemplínskej šírave. Ministerstvo rozhodlo, že sa predávať nebude.
Áno, ústav na Zemplínskej Šírave bol akútny problém a som rád, že váš denník zohral podstatnú úlohu pri jeho medializácii. V týchto dňoch Ministerstvo rozhodlo, že toto zariadenie sa predávať nebude a zostane pre potreby zdravotníctva regiónu. Predať ho by bolo veľmi krátkozraké riešenie. A čo sa týka sobranskej nemocnice, som dosť sklamaný. Dlho trvalo, kým sme našli spoločnú reč s ministrom zdravotníctva. Nakoniec, keď sme ju našli a rezort poukázal na dostavbu nemocnice 40 miliónov korún, stoja na účte. Kvôli nepružnosti pri rozhodovaní a výbere dodávateľa stavby hrozí, že Sobrančania o tieto peniaze prídu. Ak v priebehu októbra sa veci nedostanú na správnu mieru, minister zdravotníctva je rozhodnutý peniaze presunúť inam, na iné zdravotnícke objekty v rámci SR, čo by bola nenahraditeľná škoda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.