sama so sebou a rozpadom vlastného poslaneckého klubu. Hoci sa delegáti po asi dvojročnom lavírovaní medzi liberalizmom a sociálnom demokraciou prihlásili svojim programom k ľavicovejšej orientácii, zbytku ich voličskej základne je to prakticky jedno. Akú-takú pozíciu si SOP-ka udržiava už len v Košickom kraji, aj tu by však jej preferencie nestačili ani len na priblíženie sa k parlamentným bránam. Novozvolený prvý podpredseda strany, Košičan Jozef Škultéty však súčasnú situáciu nevidí v tragických súvislostiach.
"Preferencie síce nepodceňujeme, avšak do volieb je ešte jeden rok a dovtedy sa dá mnoho zmeniť. Ani tie strany, ktoré majú teraz vysoké preferencie, sa do parlamentu nemusia dostať a naopak tie pod prahom zvoliteľnosti ešte môžu prekvapiť. A my veríme, že by to mohla byť aj SOP. Doteraz sme boli pre našu voličskú základňu dosť nečitateľní, avšak po sobote by sme už mali mať jasný politický program s konkrétnymi spôsobmi ako vyriešiť ekonomické problémy našich občanov," myslí si J. Škultéty, ktorý zároveň odmieta názor, že definitívnym klincom do rakvy môžu byť pokračujúce vnútrostranícke boje v strane. "V každej strane môžu byť rôzne názory na jej fungovanie, no nemyslím si, žeby práve v SOP to bolo až také zlé..."
Krajský podpredseda strany Vladimír Jakub však už taký optimista nie je.
"Sobotňajší kongres ma len utvrdil v tom, že na zmenu je už asi neskoro. Nič nové nepriniesol, azda jediná dobrá vec je tá, že delegáti zvolili za prvého podpredsedu J. Škultétyho a ďalším podpredsedom je I. Budiak, ktorý má vo vláde pod palcom reformu verejnej správy. Z ich strany vidím, že sa chcú aspoň pokúsiť o zmenu. Ďalšiu perspektívu samostatnej SOP však vôbec nevidím."
Podľa michalovského okresného prednostu, ak sa SOP nespojí ešte pred voľbami s nejakou ľavicovou stranou, bude jej osud zrejme kopírovať plavbu Titanicu. Viac by sa k nej mohol hlásiť aj jej duchovný otec R. Schuster, ktorý sa vraj teraz tvári, že osud SOP sa ho netýka. Aj napriek tomu však V. Jakub nehodlá v blízkej dobe zo strany vystúpiť.
"Vďaka SOP som vo svojej funkcii prednostu OÚ a navyše nie je to môj štýl odchádzať, keď je zle. Po skončení môjho mandátu sa to však môže zmeniť... Nepáči sa mi ani terajšia atmosféra v krajskej organizácii, kde je diktát Košičanov a konkrétne jedného človeka, ktorý z pozadia riadi celú našu činnosť v kraji... Navyše, už len to, že s našimi preferenciami rozmýšľame o 5 kandidátoch na predsedu VÚC, o mnohom svedčí."
Z celkovej situácie v strane je dosť sklamaný aj v júni ešte krajský predseda strany Š. Vranovský. Ten na kongrese ani nebol, keďže nám povedal, že po posledných udalostiach stratil chuť aktívne sa zúčastňovať na dianí v SOP.
"V kraji sme v posledných voľbách dosiahli takmer 20 percent, dnes sa však naše preferencie pohybujú maximálne na úrovni jednej štvrtiny z tohto stavu. Už toto je tradégia, po ktorej malo vedenie strany odstúpiť. Navyše košický a slovenský pohľad na riešenie týchto problémov bol diametrálne odlišný. Lenže ani v Košiciach sme neboli jednotní na to, aby sme sa o to sami intenzívnejšie pričinili. Som skeptický, že sa do volieb niečo výraznejšie zmení. Šanca tu však stále je...," tvrdí krajský prednosta, ktorý sa zatiaľ zo SOP odísť nechystá, lebo až do konca roka má zaplatené členské príspevky. Ak však bude kandidovať na post predsedu VÚC, členstvo v strane podľa vlastných slov preruší, alebo z nej vystúpi.
"Isté je len jedno, potom už nikdy do žiadnej strany nevstúpim."
Košický primátor Zdenko Trebuľa sa fukotu starých vetrov v SOP ani veľmi nečuduje, no komentovať to nechce.
"Radšej sa k tejto téme nevyjadrujem. Svoj postoj som dal jasne najavo už v júni v Bielom dome počas prvej časti kongresu...," konštatuje dnes už len radový člen strany, ktorý v júli spolu s drvivou väčšinou východniarskych delegátov odišiel tesne pred zvolením P. Hamžíka za šéfa strany. Svoju ďalšiu politickú budúcnosť však aspoň nateraz vidí v SOP, hoci kandidovať v jej farbách na post predsedu VÚC prezieravo odmietol...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.