VÚB a.s. Košice oznámila na polícii, že pri prepočítavaní peňazí z nočných trezorov zistila, že na jednej tisíckorunáčke série G čísla 842 00 902 chýbajú všetky ochranné znaky. V ten deň sa objavila ďalšia podobná tisíckorunáčka, minulý týždeň boli zaistené dve podobné bankovky.
Falzifikáty sú najčastejšie predkladané v zmenárňach, stánkoch PNS a peňažných ústavoch. Niektoré sú ťažko rozoznateľné od pravých bankoviek. Všetky však vykazujú zhodne falšovateľské znaky a síce, že papier týchto bankoviek je nekvalitný, nereaguje na ÚV svetlo, chýba vodoznak, alebo je iba napodobený. Skúsenosti kriminalistov taktiež hovoria, že tejto trestnej činnosti sa dopúšťajú najmä mladí a mladiství páchatelia ovládajúci počítačovú grafiku.
Z trištvrťročnej policajnej štatistiky je zrejmé, že najviac falzifikátov zo zahraničnej meny je medzi dolármi, z ktorých v uvedenom období bolo zaistených 11 kusov, nasledovali 100-tisícové a 10-tisícové talianske líry a nemecké marky. Zo slovenských bankoviek sa najčastejšie falšovali spomínané 1000-korúnačky a to v 9-tich prípadoch, 500-ky, 100-ky, ale aj 20-korunáčky. Tieto bankovky sa najviac vyskytovali vo VÚB-ke, Slovenskej sporiteľni a Tatrabanke.
Zdá sa, že v súvislosti s výrobou falzifikátov majú ich výrobcovu značne chabé informácie o možnej hrozbe, pretože výroba napríklad čo by len jednej falošnej 20-tky ich môže vyjsť na 5 rokov basy, pričom horná hranica je dokonca 10 rokov. Preto sa aj na súdoch ocitajú ledva dospelí ľudia s čistým registrom, ktorí sa dostávajú na dlhé obdobie do výkonu trestu. Z často nevinnej hry mladých ľudí takto vznikajú rodinné tragédie. Aj keď je odhaľovanie tejto trestnej činnosti problematické, podľa informácií Korzára sú kriminalisti v súčasnosti na stope skupine, zaoberajúcej sa výrobou a distribúciou falošných peňazí.
Na záver treba dodať, že aj samotné prechovávanie falšovaných bankoviek je rovnako trestným činom, za ktorý hrozí 2 až 8 rokov.
Polícia v súvislosti s nárastom výskytu falzifikátov v obehu upozorňuje občanov, ale aj právnické osoby na zvýšenú opatrnosť pri preberaní bankoviek uvedených nominálnych hodnôt. Mimoriadne opatrní by mali byť najmä pracovníci veľkých obchodov, peňažných ústavov, pracovníci PNS, zmenární. Vo vlastnom záujme by mali dbať na kontrolu všetkých ochranných prvkov predkladanej bankovky aj zamestnanci menovaných prevádzok, nakoľko za prebratie falošnej bankovky zodpovedajú sami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.