keďže parlament 20. septembra prijal návrh kompetenčného zákona. Plénum ešte čaká rokovanie o návrhoch zákonov o majetku obcí, vyšších územných celkov (VÚC), plate predsedu VÚC a novelu zákona o rozpočtových pravidlách. Strana maďarskej koalície trvá na tom, aby všetky tieto zákony boli prijaté tento týždeň, inak by mohli vystúpiť z vládnej koalície.
Vládna novela o obecnom zriadení počítala s radikálnym znížením poslancov obecných zastupiteľstiev v závislosti od počtu obyvateľov, avšak poslanci odsúhlasili pozmeňovací návrh, ktorým sa zvyšuje navrhnutý počet poslancov v obciach nad 10 000 obyvateľov. Zníženie počtu poslancov, ktorých podľa doterajšieho zákona mohlo byť od 9 do 60, a to bez ohľadu na veľkosť obce, pritom predstavovalo jednu z najdôležitejších zmien navrhnutej novely a presadzovalo ju aj ZMOS. Podľa návrhu, ktorý v gesčnom výbore pre verejnú správu predložil Milan Hort (SDK), sa maximálny počet poslancov v obciach nad 10 000 zvyšuje z 15 na 19, a obciach nad 20 000 z 19 na 25. Najviac 31, namiesto pôvodných 23, môže byť volených zástupcov v obciach nad 50 000 obyvateľov a 41 namiesto 27 v obciach nad 100 000 obyvateľov.
Poslanci schválili tiež návrh, podľa ktorého starosta nemôže byť členom štatutárneho orgánu zriadeného, či založeného obcou, alebo s majetkovú účasťou obce. Rovnako nemôže byť predsedom VÚC alebo vedúcim zamestnancom orgánu štátnej správy. Súhlasili však s tým, aby poslanec obecného zastupiteľstva mohol súčasne pôsobiť v predsedníctve firmy, ktorej zriaďovateľom je obec.
Parlament odsúhlasil, aby tento zákon presne vymedzoval podiely na daniach v správe štátu ako vlastné príjmy obce. Na druhej strane však poslanci neschválili návrh, aby sa rozšírili vlastné príjmy obcí o výnosy z daní z nehnuteľností, ako aj výnosy z dobrovoľných zbierok a príspevkov, či darov právnických a fyzických osôb.
Poslanci sa stotožnili s návrhom, aby stavebné konanie bolo preneseným výkonom štátnej správy. V súlade s kompetenčným zákonom poslanci prijali aj zmenu textu takzvaného interpretačného pravidla, podľa ktorého "ak zákon pri úprave pôsobnosti obce neustanovuje, že ide o výkon prenesenej pôsobnosti štátnej správy, platí, že ide o výkon samosprávnej pôsobnosti obce". Ide o opačný návrh, ako presadzovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Poslanci okrem toho odsúhlasili šesťročné funkčné obdobie hlavného kontrolóra, ktorý dohliada na činnosť obecného zastupiteľstva s tým, že po tomto období prestáva byť zamestnancom obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.