chrípka, si vyžiadala vyše dvadsať miliónov úmrtí. Počet chorých sa odhadoval na päťsto miliónov...
Väčšina ľudí rozumie pod chrípkou bežnú nádchu spojenú s kašľom, ktorá za týždeň odoznie. Skutočná chrípka však predstavuje veľmi závažné vírusové ochorenie spojené s horúčnatým stavom. Ide o infekčné ochorenie s náhlym začiatkom, ktoré sprevádza aspoň jeden z respiračných príznakov - kašeľ, nádcha alebo bolesť hrdla a tiež minimálne jeden z celkových príznakov - bolesť svalov, kĺbov či zimnica. Organizmus navyše často postihne i bakteriálna infekcia a objavujú sa rôzne komplikácie, takže liečba trvá niekoľko týždňov. Preto je 'obyčajná' chrípka ochorením s nemalým zdravotným, sociálnym a ekonomickým dopadom.
"Vírusy chrípky útočia na človeka predovšetkým v chladnejších mesiacoch, chrípkovou sezónou je obdobie od októbra do mája nasledujúceho roku. Vtedy sú totiž ľudia menej odolnejší, čo súvisí jednak s počasím a tiež s postupným úbytkom prirodzených vitamínov," hovorí vedúca odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Oľga Mináriková, podľa ktorej treba chrípku predovšetkým vyležať.
Za predpokladu, že je pacient v dobrej fyzickej a duševnej kondícii, stačí na to zvyčajne sedem dní. Starších pacientov a malé deti často postihnú prídavné infekcie a dochádza u nich k rôznym komplikáciám - najčastejšie zápalom priedušiek či pľúc. Do rizikovej skupiny patria aj ľudia s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, metabolickými, či imunitnými poruchami bez ohľadu na vek.
Pri prevencii je dôležitá najmä správna životospráva - osobná hygiena, pohyb, racionálna strava, vitamíny. Ďalšou možnosťou ako predísť chrípke je dať sa včas zaočkovať.
"Po aplikovaní očkovacej látky sa v človeku vytvoria asi po desiatich dňoch potrebné protilátky a ochranný účinok trvá niekoľko mesiacov. Preto je potrebné dať sa zaočkovať ešte pred vypuknutím epidémie," vysvetľuje O. Mináriková.
Očkovacia látka sa grátis poskytuje osobám starším ako 65 rokov, obyvateľom domovov dôchodcov, dlhodobo chorým či zdravotníckym pracovníkom. Ostatní si ju musia zakúpiť sami.
"V Košickom kraji sme ich mali minulý rok hlásených viac ako dvestotisíc ochorení, pričom lokálne epidémie sú na Slovensku každoročným javom. Ale najväčším nebezpečenstvom pre ľudstvo sú rozsiahle epidémie v dôsledku vzniku nového subtypu vírusu chrípky. Ten sa rýchlo prenáša z človeka na človeka, pretože populácia nemá proti nemu vytvorené protilátky," poznamenáva MUDr. Mináriková.
Schopnosť vytvárať nové subtypy majú iba vírusy typu A, ktoré vyvolávajú ochorenie i u zvierat, najmä vtákov, prasiat a koní. Keďže ľudia nie sú voči novému subtypu vôbec imúnni, infekcia sa rýchlo šíri. Vznikajú lokálne epidémie a tie v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov prerastú do pandémie. Za obeť jej môžu padnúť milióny ľudí. To, žiaľ, nie je scenár katastrofického filmu, ale realita, ktorá sa zopakovala už mnohokrát. A pravdepodobne nás opäť čaká - v blízkej budúcnosti.
"Epidémie chrípky sa objavovali už v staroveku, prvý opis samotného ochorenia pochádza od Hippokrata z roku 412 pred Kristom. V dvadsiatom storočí sme zaznamenali až štyri veľké pandémie - spomínanú Španielsku chrípku, potom Ázijskú, Honkongskú a Ruskú. Tá prepukla v roku 1977 a bola zatiaľ poslednou rozsiahlou epidémiou. No odborníci upozorňujú na možnosť vzniku nového ľudského subtypu v blízkej budúcnosti. Včasnými opatreniami je však možné významné zmierniť jej dôsledky," zdôrazňuje epidemiologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.