Harna (na obr.).
Pred slávnostným prestrihovaním pásky si boli pozrieť aj mestské bytové domy na Majakovského a Sabinovskej ulici. Tie sa nachádzajú v schátralom stave. Na novembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva má prešovská samospráva rozhodnúť, čo s nimi ďalej. Do úvahy pripadá viac riešení, napríklad odpredaj armáde, prípadne rekonštrukcia a následný odpredaj. Opýtali sme sa preto ministra, či je možné využiť niektorý z podporných programov ministerstva na získanie prostriedkov (ako to bolo v prípade tehelne) na rekonštrukciu.
„Je možné čerpať prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania, kde takýto program existuje. Samozrejme, že ten rekonštrukčný program do určitej výšky financujeme, ale je potrebné pripraviť dokumentáciu, to znamená, vytvoriť technické projekty, stavebné povolenie. Ak je zabezpečená aj tá časť, ktorú si obec alebo mesto bude financovať sama, potom je možné podporu získať."
István Harna tiež uviedol, že o program poskytovania dotácií na výstavbu nájomných bytov, ktorý využilo aj mesto Prešov, sprvoti záujem nebol, ale už sa rozbehol. K 30. septembru boli uzatvorené zmluvy na 81 stavieb (2 069 bytových jednotiek), z toho v Prešovskom kraji šestnásť stavieb (460 bytov).
Celková výška dotácie dosiahla vyše 765-tisíc (v Prešovskom kraji temer 149-tisíc). Dotácie z tohto programu sú určené na „oživenie výstavby nájomných bytov, určených na bývanie sociálne slabších skupín obyvateľstva". Ministerstvo poskytuje príspevok na zaplatenie polovice nákladov stavby, ak spĺňa dané kritériá, pričom ponúka možnosť získať druhú polovicu peňazí zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
„Čo sa však málo využíva, je program riešenia rómskych osád, ktorých je na Slovensku evidovaných 629. Chcem zdôrazniť, že spomínaný program je len na riešenie týchto rómskych osád, nie na riešenie ubytovania Rómov všeobecne. To znamená, že ak je v obci niekoľko rómskych rodín, ktoré bývajú v horších podmienkach, tak to ešte nie je rómska osada," povedal minister Harna a konkretizoval, že v prípade uvedeného programu poskytne štát príspevok až do výšky 80 percent obstarávacích nákladov stavby. Novela štatútu dokonca upúšťa od podmienky uhradiť vyšných 20 percent danou obcou, keďže menšie obce si to nemohli dovoliť. Tých dvadsať percent môže byť uhradených aj formou zamestnania Rómov na stavbe obydlí cez inštitút verejnoprospešných prác.
Napriek tomu je, podľa ministrových slov, tento program zatiaľ málo využívaný, pričom najväčšie problémy vidí v problémoch s vlastníctvom pozemkov
a v nepriaznivej verejnej mienke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.