velké chrípkové pandémie - španielska, ázijská, hongkonská a naposledy v roku 1977 tzv. ruská chrípka. Najnicivejšia bola prvá z nich. Podlahlo jej takmer 50 miliónov ludí. "Práve teraz je najvhodnejší cas na preventívne zaockovanie sa," hovorí na margo riaditel Štátneho zdravotného ústavu v Poprade (ŠZÚ) MUDr. Jozef Krak.
Za pravdu mu dáva postupný nárast poctu respiracných ochorení, nezriedka sprevádzaných dalšími zdravotnými komplikáciami. "Vtip je v tom, že zaockovat sa treba skôr, ako nastane skutocný rozmach chrípky a jej podobných ochorení. Po aplikácii injekcie trvá zhruba dva týždne, kým telo nadobudne odolnost proti vírusom. Potom by však úcinok mal bydržat už po celý nasledujúci rok. Navyše, aby sa dostavil ocakávaný úcinok, ockovat sa môžu len zdraví ludia a nie takí, ktorých už zacala zmáhat chrípka," konštatoval pre náš denník okresný hygienik.
Ockovanie proti chrípke sa stáva pravidelným rituálom vždy pocas jesenných mesiacov v období pred zimou. Zhodou okolností práve pred rokom sa stalo, že lekárnici v regióne pod Tatrami nemohli klientom ponúknut protichrípkové vakcíny, pretože ich jednoducho nemali na sklade. Urobili sme preto sondu do ich aktuálnych zásob. "K dispozícii máme dva druhy ockovacích látok. Obe stoja približne 168 korún. Máme ich dostatok," povedala nám Dr. Magdaléna Gerberyová z popradskej lekárne Primula. Záujem verejnosti a dostatocné zásoby na strane druhej sme zaregistrovali v dalšej popradskej lekárni Altea na Námestí sv. Egídia. Lekárnik z lekárne v Starom Smokovci nám povedal, že momentálne sice majú len jeden druh ockovacej látky, zato sa však on zaujímajú nielen našinci, ale aj zahranicní turisti.
Vo všeobecnosti, protichrípkové séra je možné získat na lekársky predpis a bežný pacient musí uhradit ich plnú hodnotu. "Existujú však výnimky. Napríklad ludia starší ako 65 rokov, osoby s chronickými chorobami, chovanci detských domovov, domovo dôchodcov ci sociálnych ústavov sa môžu dat zaocovat bud na úcet príslušnej zdravotnej poistovne, alebo im vakcínu zakúpenú z prostriedkov štátneho rozpoctu dodá ŠZÚ," konštatoval J. Krak a dodal, že ostatná verejnost sa musí dat zaockovat, pravda ak chce, na vlastné náklady.
Ako uviedol na záver, napriek snahe o maximálnu prevenciu, predsa tu stále panuje urcité "riziko podnikania". Ockovacia látka sa totiž pripravuje v istom casovom predstihu podla prognózy, ako by v tom-ktorom roku mal vyzerat príslušný chrípkový kmen spôsobujúci komplikácie. Aj preto sa vakcíny každorocne modifikujú. Ani to však neposkytuje záruku stopercentnej úcinnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.