istého roka sa dostala do konkurzu, rozbieha výrobu firma Aliexbio, s. r. o., Rožňava. „Naša firma zadala ponuku vlani v máji správcovi konkurznej podstaty spolu s cenovou ponukou. Po hľadaní možností riešenia, hlavne financovania odkúpenia a zavedenia výroby, sme dospeli k tomu, že 25. septembra sme podpísali nájomnú zmluvu a zmluvu o budúcej zmluve na odpredaj celej bývalej rožňavskej mliekárne. Od januára budúceho roka chceme zahájiť výrobu na plnú prevádzku," uviedol majiteľ firmy Aliexbio Aladár Káli (na obr.).
Celkový dlh bývalých prevádzkovateľov areálu Rožňavskej mliekárne sa blíži k sume 100 miliónov korún. Spoločnosť Aliexbio do začatia výrobného procesu musí investovať podľa A. Káliho približne 2,8 milióna korún. Spusteniu výroby predchádzajú asanačné, očisťovanie a rekonštrukčné práce a v novembri musí prebehnúť skúšobná prevádzka. Po skúške funkčnosti technologického zariadenia sa v decembri odskúša výroba nových produktov. Na kúpu novej pí-technológie investuje firma 3,6 milióna korún. Ďalšími nákladmi firmy sú financie na obrátkový kapitál, ktorý určený na financovanie nákupu mlieka a prefinancovanie výroby. To je prvá fáza aktivít firmy Aliexbio.
V tej druhej, ktorú plánujú, chcú v priestoroch bývalej výroby kyslo-mliečnych výrobkov zriadiť dve ďalšie plnoautomatické linky na výrobu špeciálneho taveného syra kukurica a zahájiť výrobu biomlieka. Do budúcnosti počíta majiteľ Aliexbia nielen s produkciu parených syrov, ale aj s výrobou prírodne zrejúcich syrov. „V prvej fáze budeme vyrábať iba parený syr kaškaval, pričom celá produkcia je určená na export. V druhej okrem syra kukurica budeme spracovávať mlieko. V tretej fáze, keď naša technológia bude aplikovaná v poľnohospodárstve a budú ňou ošetrené pastviny i hovädzí dobytok, dosiahneme extra kvalitu mlieka. Potom môžeme hovoriť o tom, že by sme radi zaviedli aj výrobu, prírodne zrejúceho syra, ktorý si takúto kvalitu vyžaduje. V druhej a tretej fáze chceme usmerniť našu produkciu aj na tuzemský trh," konštatoval A. Káli.
Momentálne je počas prípravných prác zamestnaných sedem ľudí. V skúšobnej prevádzke ráta majiteľ firmy Akliexbio so 14 zamestnancami a od 1. 1. 2002 by to malo byť už 21 pracovníkov. „Ak sa nám podarí realizovať náš zámer výroby v druhej fáze a zabezpečíme výrobu aj finančne, pričom počítame s troma výrobnými linkami a výrobou mlieka, nájde u nás zamestnanie celkom 143 ľudí," zdôraznil A. Káli, ktorý vyzdvihol možnosti gemerského regiónu v chove dobytka.
Okrem priamej zamestnanosti v novej firme poukázal A. Káli aj na sekundárny dopad na región. Aliexbio totiž ráta s nárastom denného nákupu mlieka od gemerských producentov, ktorý sa má pohybovať od prvotného objemu do 20-tisíc litrov až do 100-tisíc litrov denne. „V okolitých poľnohopodárskych družstvách musí vzrásť počet kusov dojníc trojnásobne. To znamená zvyšovanie počtu pracovníkov živočíšnej výrobe a tiež aj v rastlinnej výrobe. To je ten sekundárny dopad na zamestnanosť v okrese," dodal A. Káli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.