hodín žiakov základných škôl (ZŠ). Len v Popradskom okrese ich počas uplynulého školského roku zaregistrovali presne 30 251.
Kritickou hranicou u jedného žiaka je 60 neospravedlnených vyučovacích hodín. Vtedy môžu pedagógovia prejsť od výziev rodičom ku oznámeniam adresovaným miestnej štátnej správe. Tam sa zvykne ešte raz prehodnotiť situácia a pristúpi sa buď k udeleniu pokuty, alebo k siahnutiu na dávku sociálnej pomoci. Obe opatrenia sú však približne rovnako neúčinné. "Vlani sme vyrúbili presne 109 pokút. Rodičia nám uhradili len nepatrné percento z nich. Zhruba od roku 1998 sa nám len na finančných postihoch naakumuloval dlh vo výške bezmála 187 tisíc korún. Keďže rodičia záškolákov sú v drvivej väčšine bez pravidelných príjmov, pohľadávka je prakticky nedobitná," konštatovala zástupkyňa vedúceho odboru školstva okresného úradu v Poprade Alena Madzinová. Ako sme sa dozvedeli ďalej, v prípade finančného postihu sú, ako to už na Slovensku býva, opäť znevýhodnení tí rodičia záškolákov, ktorí sú zamestnaní. "Stalo sa nám, že matka, ktorá odmietla zaplatiť pokutu, a my sme si ju začali vymáhať od jej zamestnávateľa, radšej dala výpoveď, akoby ju mala zaplatiť," uviedla ďalej pracovníčka odboru školstva OÚ v Poprade M. Péterová. O niečo účinnejšie, ako sankcionovanie pokutami, je podľa nej dôsledné uplatňovanie zákona o sociálnej pomoci. Výplata plnej dávky sociálnej pomoci je okrem iného podmienená tiež zabezpečením pravidelnej školskej dochádzky detí. Hrozba krátenia tejto dávky na 50 percent, najmä po absolvovaní niekoľkých mesiacov verejnoprospešných prác, je pre mnohých rodičov silnou motiváciou.
Snažili sme sa tiež zistiť, aká je situácia teraz, na začiatku nového školského roku. "Máme jedného špecialistu, ktorý od začiatku roku vymeškal už 57vyučovacích hodín. Predčasom sme dokonca objavili dieťa, ktoré bolo až do svojich ôsmich rokov doma. Toto sú však len ojedinelé prípady. Naši Rómovia majú zvláštnu povahu. Keď ich trochu postrašíme, tak svoje deti do školy radšej predsa len pošlú," povedal nám riaditeľ ZŠ v Spišskom Bystrom Roman Pospíšil. "U nás máme len tri problémové rodiny, hoci sme školou ktorú navštevujú len rómski žiaci. Na druhej strane, dvestokorunové pokuty z minulého roku zostali doteraz nezaplatené a na dávky sociálnej pomoci nikomu siahnuť nemôžeme,," načrtla nám situáciu riaditeľka školy v Derlachove Darina Marešová.
Napriek tomu, že situácia na začiatku školského roku nie je alarmujúca, nikto zo zainteresovaných nepochybuje, že o pár mesiacov sa môže zmeniť k horšiemu. Ako sme sa dozvedeli od zástupcu prednostu OÚ v Kežmarku Bystríka Václava, tamojší minuloroční rekordéri totiž dokázali "nazbierať" 504 resp. 676 neospravedlnených vyučovacích hodín. "Keďže takýchto prípadov registrujeme viac, neraz máme pocit zbytočnej a márnivej práce s papierovaním, keď nie a nie sa dopracovať k akejkoľvek náprave," dodala na záver A. Madzinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.