eúr v rámci predvstupovej pomoci zapadá do nesmierne interesantných súvislostí. Až po krk.
Pripomeňme, že EP reaguje stále na kauzu "Rolo Tóth a E-fondy", kvôli ktorej padol Pavol Hamžík po tom, čo udavačský list manželky šéfa odboru zahraničnej pomoci nastolil vážne indície o korupčnom a klientelistickom pozadí rozdeľovania "europeňazí". Pričom predstavitelia SMK a mimovládnych organizácií upozorňovali na podozrivé a netransparentné rozdeľovanie týchto prostriedkov už rok predom.
Práve včera, teda celkom zaujímavo deň po rozhodnutí RV EP, oznámil Najvyšší (nie NÁRODNÝ, ako idiotsky vypisuje TASR) kontrolný úrad ukončenie svojho vyšetrovania na mimoriadnej tlačovej besede. Konkrétnosti ale neudal žiadne, tie dostane najprv k ruke vláda a potom EK až koncom októbra v protokole. Politicko-vlastenecký sumár si ale podpredseda NKÚ Malý neodpustil: "Závery kontroly neobsahujú také zistenia, ktoré by mohli ovplyvniť našu ďalšiu spoluprácu s EÚ, resp. poskytovanie peňazí".
Fajn; komplexné správy o výsledkoch kontroly, od NKÚ aj európskeho OLAF-u, sú prvou podmienkou, ktorá podľa RV EP musí byť naplnená, aby sa tok financií naplno obnovil. Problémom bude, že v EP asi zatiaľ vidia veci trochu inak ako pán Malý. Tomu nasvedčuje nielen stredajšie opatrenie, ale aj stále platnosť júlového rozhodnutia EK, ktorým sa - ako prvá výstraha - pozastavilo 10% vyplácaných záloh na projekty z fondov ISPA a PHARE. To, čo teraz prišlo, je teda už druhý reštriktívny krok EÚ v kauze E-fondy (čo sa akosi v návale vyhlásení stratilo). A sotva je možné vyložiť ho inak, ako že prvý, júlový signál nesplnil svoj výstražný účel. Teda z pohľadu poslancov EP, zvlášť niektorých, zhodou okolností zasvätenejších; taký Herbert Bösch, onehdajší šéf spoločného výboru NR SR-EP, požadoval dokonca zmrazenie v plnej výške, to jest 106 mil. eúr. Vnucuje sa podozrenie, že ho k takej prísnosti nakriatla vlastná skúsenosť, keďže čosi pred mesiacom na Slovensku osobne "auditoval".
Podobné ubezpečenia, ako počuli včera od pána Malého, dostávajú partneri v Bruseli už od počiatku. Naposledy po prvej, vnútornej kontrole na Úrade vlády, v liste samotného premiéra Dzurindu. Vtedy, na spoločnom zasadaní zahraničného a integračného výboru NR SR excelovala vicepremiérka Kadlečíková nezabudnuteľným komentárom: "Nič mimoriadne sa na Slovensku nestalo, čo by sa nedialo aj v iných krajinách (...) Na 90% sa nebude dať nič dokázať, lebo DOKUMENTÁCIA SA STRATILA. Išlo vyslovene IBA O KLIENTELIZMUS, KONFLIKT ZÁUJMOV, OVPLYVŇOVANIE A NAJMÄ O NETRANSPARENTNOSŤ".
Z Bruselu to jednoducho musí vyzerať tak, že v Bratislave sa kauza neprístojne zľahčuje a banalizuje. "Odpoveď posielame, nech Brusel zváži, čo bude doma robiť, pretože to nie je len o nás, ale treba si všimnúť aj ďalších", vlnila sa po prvej kontrole pred kamerami Kadlečíková. Nuž - Brusel zvážil a "doma robil". Neuvoľnil veru tých desať zadržiavaných percent, ako žiadala Kadlečíková, ale pohrozil vyrubením novej sankcie. Zdá sa, že v EÚ sa čaká od slovenských politikov zodpovednejší prístup. Ak už poniektorým chýba sebareflexia a elementárny vhľad do problému.
Vyjadrením pocitu, že na Slovensku situáciu vôbec nedoceňujeme, je veľmi pravdepodobne druhá podmienka RV EP: V hodnotiacej správe EK, ktorá uzrie svetlo sveta v novembri, by malo stáť, že "Slovensko dosiahlo VÝRAZNÝ POKROK v boji proti korupcii a vo finančnej kontrole". Ak tam toto nebude, návrh na zadržanie 15 mil. eúr prejde druhým čítaním, čiže sa fakticky stane realitou na budúci rok. K tomu iba dve súvislosti: Vo všetkých kontaktoch s politikmi EÚ či dokumentoch (naposledy rezolúcia, odhlasovaná v septembri) sú opakovane vyzdvihnutým predmetom kritiky prioritne dve oblasti - najprv ide rómska otázka a hneď po nej problém korupcie. Napokon o tom, že asi ako "výrazný pokrok" sme v potieraní korupcie dosiahli, svedčí každodenná realita - momentálne je to ďalšie kolo kauzy okolo Devín Banky, kde sa toto podozrenie spomína v každej tretej vete. Iba heslovitým výpočtom káuz s korupčnými indíciami, ktoré boli pootvárané, dajme tomu, za posledné tri-štyri mesiace, by sme v pohode naplnili ďalší text takejto dĺžky. Na Slovensku je jednoducho korupčná atmosféra a je veľmi nepravdepodobné, že by sme v tejto oblasti získali čo len neutrálne, nieto ešte pozitívne hodnotenie.
Je preto trestuhodné, ak politici, na čele s "kompetentnou" vicepremiérkou, najnovší signál z Bruselu zľahčujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.