dekorovali nie troch, ale štyroch pretekárov. Bolo to v pamätnom roku 1968. Pripomíname si jedného z aktérov tejto kurióznej situácie dr. Antona Javorku pri jeho životnom jubileu.
Po okupácii našej vlasti vojskami vtedajšej Varšavskej zmluvy sa na rozdiel od iných športových podujatí maratón v Košiciach predsa len uskutočnil. Zahraničnú účasť nebolo možné v tých podmienkach zabezpečiť, ale MMM sa konal, tak ako v prvých ročníkoch, 28. októbra, čo vtedy znamenalo v deň 50. výročia vzniku Česko-Slovenska. V domácej konkurencii zvíťazil Václav Chudomel z Bohemians Praha časom 2:26:28 h - pri svojom siedmom štarte na MMM. Druhý bol maratónsky debutant Eduard Földvári z Dukly Banská Bystrica časom 2:28:56 h. Na treťom mieste dobehli v zhodnom čase 2:30:14 h Anton Javorka zo Spartaka Piešťany s Karlom Cvičekom zo SCHZ Levosice. Rozhodcovia ich klasifikovali v tzv. plichte a určili im zhodne tretiu priečku.
"Na trati sme bojovali ako praví súperi. Od štartu až do cieľa sme síce bežali bok po boku, lebo tak to vyšlo, takej sme boli výkonnosti. Ešte aj na štadióne každý z nás myslel len na to, ako toho druhého poraziť. Do poslednej chvíle sme sa nedohodli, že dobehneme naraz. Táto myšlienka sa azda zrodila u oboch súčasne necelých tridsať metrov pred cieľom. Pozreli sme sa na seba a podali sme si ruky." Hovorí protagonista a dopĺňa: "Atmosféra v tom roku bola v dôsledku politických udalostí aj na trati do Sene a späť obzvlášť fantastická. Vyústila k utuženiu priateľstva medzi Čechmi a Slovákmi."
Takto oživil udalosť z MMM v spomienkach Anton Javorka, jej priamy aktér. Tento rodák z Moravian, dlhoročný pretekár Piešťan a Trnavy, bývalý popredný maratónec, začínal však s futbalom. Málokto vie, že bol členom dorasteneckého kolektívu Lokomotívy Košice, s ktorým v sezóne 1959/1960 získal titul majstra Česko-Slovenska. Spomínate, parťáci z mužstva trénera Františka Fecku, na "Česove" góly zo semifinále i finále? Po definitívnom rozhodnutí menil druholigový futbalista dres Piešťan za atletický.
Absolvoval diaľkove FTVŠ a zdokonalil aj svoje bežecké majstrovstvo. Osobné rekordy v maratóne 2:27:37 h či 1:18:00 h na 25 km hovoria o jeho kvalitách i dnes. Svojho času o. i. vyhral aj Zemplínsky maratón vo Vranove nad Topľou, cestné behy vo Svidníku, na trati Dargov - Košice, patril medzi víťazov Behu Devín - Bratislava či Behu k srdcu SNP v Martine...
Jedna z najvýznamnejších aktivít Antona Javorku sa premietla v dlhoročnej práci v oblasti telovýchovy a športu mládeže. Z jeho podnetu vznikla na Slovensku Kalokagatia, šíriaca ideály telesnej a duševnej harmónie. Tohoročné ocenenie v podobe Bronzových kruhov SOV dostal zaslúžene. Iste to nebolo len pre uskutočnených päť ročníkov medzinárodnej olympiády detí a mládeže pod názvom Kalokagatia v Trnave, ale za všestranný nevšedný prínos.
Pripomienkou udalosti z jeho športovej kariéry z Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sme jubilantovi Antonovi Javorkovi evokovali emócie z jeho obľúbeného maratónu. Ako priznal: "Zážitky z Košíc patria medzi moje najsilnejšie, nezabudnuteľné." Ako riaditeľ Centra voľného času Kalokagatia a popredný funkcionár Slovenskej asociácie športu na školách oslávi šesťdesiatku 12. októbra. Napokon epilóg: beh je súčasťou jeho života dodnes.
Autor: Miroslav Hazucha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.