PEN
PEN-klub zastáva zásadu nehatenej výmeny myšlienok v rámci jedného národa i medzi všetkými národmi. Jeho členovia sa zaväzujú, že sa postavia proti akejkoľvek forme potláčania slobody vyjadrenia v krajine a spoločnosti, ku ktorej patria, ako aj na celom svete, kde je to len možné.
Organizácia sprostredkúva výmenu názorov a literálnych diel. Jedným z jej zásadných princípov je nezávislosť na politickom zriadení, záujmoch vlád a jednotlivých politických strán.
Jej členovia sa podľa charty klubu zasadzujú za mier a slobodu slova na celom svete. Každoročne sa spisovatelia z celého sveta stretávajú na medzinárodnom kongrese PEN-klubov, na ktorých reagujú na najpálčivejšie otázky svetového diania.
PEN-klub založila v roku 1921 vo Veľkej Británii C.A. Dawson Scottová ako Svetovú asociáciu spisovateľov, vydavateľov a prekladateľov všetkých literárnych žánrov. Prvým jeho prezidentom sa stal americký spisovateľ John Galsworthy.
PEN-klub má štatút konzultanta v UNESCO a Hospodárskej a sociálnej rade OSN (ECOSOC) a viac ako 130 medzinárodných centier. Medzinárodný sekretariát sídli v Londýne a generálnym tajomíkom je prekladateľ, literárny historik a niekdajší veľvyslanec Maďarskej republiky v Brazílii János Benyhe.
Výbor PEN-klubu Writers in Prison (Spisovatelia vo väzení) sleduje počty usmrtených a prenasledovaných autorov a novinárov na celom svete. Osud týchto autorov si PEN-klub každoročne pripomína 15. novembra v Deň spisovateľov vo väzení.
Národné PEN-kluby spoločne intervenujú za prenasledovaných, zverejňujú prípady vo svojich krajinách a organizujú medzinárodnú spoluprácu. V rámci projektu Writers in Exile poskytujú pomoc spisovateľom žijúcich v exile, ktorých kluby podporujú finančne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.