teroristi nevraždia zo zúfalstva a núdze, napísal v článku pre včerajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung americký historik a odborník na problematiku terorizmu Walter Laqueur.
Zakaždým sa objavujú domnienky, že terorizmus je následkom zúfalstva, chudoby, hladu a utláčania. Nezodpovedá to však známym skutočnostiam.
"To, že (najhľadanejší terorista sveta Usáma) bin Ládin nežije v biede a útlaku, by malo byť známe," argumentuje Laqueur. Rovnako ani samovražední atentátnici v unesených lietadlách nevyrastali v káhirských slumoch, či bez akejkoľvek nádeje v nejakom utečeneckom tábore. V protiklade k tomu pochádzali bez výnimky zo strednej vrstvy v Saudskej Arábii alebo inej krajiny, sčasti dokonca z rodín žijúcich v blahobyte. "Nikdy nemuseli hladovať, ich rodiny ich poslali študovať na univerzity," zdôrazňuje americký historik.
Príčiny terorizmu korenia skôr v náboženskom a nacionalistickom pocite krivdy, ako aj vo fanatizme, ničivej vášni a želaní po treste, ozrejmuje Laqueur. Určitú rolu tu zohráva aj šialenstvo, predovšetkým stihomam. Nie všetci teroristi sú paranoici, no u všetkých teroristov sa nájde určitý stihomam viera v obrovské svetové sprisahanie.
Existujú rôzne formy terorizmu a každý pokus dať ich na spoločného menovateľa môže podnietiť len zmätok, uzavrel americký historik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.