Elektronickú poštu, e
"Mohol to byť prvý riadok z prejavu (amerického prezidenta) Lincolna v Gettysburgu. Pamätám si len, že všetko som písal veľkými písmenami," hovorí Tomlinson. Napriek tomu stojí ako "otec e-mailu" v centre pozornosti a musí odpovedať na množstvo otázok o počítačovom programe, ktorý napísal pred 30 rokmi.
Nebol to "žiadny výnimočný výkon", povedal Tomlinson v rozhovore pre agentúru Reuters. Jeho program mal podobu 200-riadkového kódu. V tom čase už existovali programy na prenos dát a na posielanie správ - bolo s nimi však dosť problémov. Používateľ napríklad mohol poslať správu len človeku, ktorý mal poštovú schránku na tom istom počítači ako on.
Tomlinson tento problém vyriešil tak, že vymyslel poštové schránky nezávislé na počítači. Posielanie a prijímanie správ zabezpečovala počítačová sieť. Zaviedol aj znak , ľudovo nazývaný zavináč, ktorý zaručuje, že správa sa dostane ku konkrétnemu používateľovi.
Koncový produkt v sebe teda spájal vlastnosti obidvoch existujúcich programov. Prvýkrát však bolo možné poslať správu konkrétnemu používateľovi a na ľubovoľný počítač. Jedinou podmienkou bolo, že počítač musel byť napojený na armádnu sieť ARPA, ktorú vyvinulo ministerstvo obrany USA. ARPA bola predchodcom dnešného internetu.
Elektronická pošta je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších foriem medziľudskej komunikácie. E-maily sa stali nenahraditeľnými aj po septembrových teroristických útokoch na USA, keď boli alternatívou k preťaženými telefonickým linkám. No e-maily majú aj svoje negatíva. Prílohy elektronických listov sa stali skrýšami počítačových vírusov, ktoré spôsobujú miliónové škody.
Terajší úspech e-mailu na jeseň 1971 určite nikto nečakal. Tomlinsonov vynález vtedy vzbudil málo pozornosti. Dôvod bol jednoduchý: Sieť ARPA a tým aj nový e-mailový program mohlo používať iba niekoľko stoviek ľudí. Spojenie bolo okrem toho 20-krát pomalšie ako je súčasná štandardná rýchlosť bežného modemu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.