Slovensku (OZ PŠaV) nedostatočný. Ak parlament rozpočet odsúhlasí v navrhovanej podobe, existuje reálna hrozba, že dlhy v oblasti prevádzky základných a stredných škôl vzniknú aj v roku 2002.
S návrhom rozpočtu teda odborári nesúhlasia aj napriek tomu, že v porovnaní s týmto a predchádzajúcim rokom predstavuje navýšenie pre niektoré krajské a okresné úrady až o 30 percent.
"Po zohľadnení nárastov cien a nadobudnutí účinnosti zákona o verejnej službe hrozí v školstve opätovné zadlžovanie," myslí si predseda OZ PŠaV Ján Gašperan. Odborári hodnotia pozitívne skutočnosť, že vláda schválila rozdelenie zvýšených príjmov oproti pôvodným predpokladom v tohtoročnom štátnom rozpočte, čo v oblasti oddlženia krajských úradov predstavuje 1,1 miliardy korún. Naopak nespokojnosť vyjadrujú s tým, že kabinet nevyčlenil žiadne prostriedky na oddlženie príspevkových organizácií, ku ktorým patria napríklad stredné odborné učilištia či cirkevné školy.
Nakoľko je v školstve problémov viac než dosť, Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy SR vyjadril plnú podporu protestnému podujatiu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR 17. októbra v Bratislave. "Nie je dostatočne riešený prepad životnej úrovne zamestnancov školstva a úlohu zohráva i vysoká úroveň nezamestnanosti," vyjadril sa J. Gašperan.
Odborári školstva zároveň poukazujú na nedostatky v Zákonníku práce a Zákone o verejnej službe po ich prijatí Národnou radou SR. Chýba im riešenie 13. a 14. platu. Vládny návrh zákona o verejnej službe totiž hovorí o tom, že od roku 2003 do roku 2005 sa majú postupne zaviesť 13. a 14. plat, ale momentálne v zákone je len ten trinásty a to len pre pedagógov, ktorí majú prvú kvalifikačnú skúšku. "Takýto variant sa dotkne až 60 percent nepedagogických pracovníkov školstva, čo je pre nás neprijateľné," uzavrel J. Gašperan. Predseda Rady základných organizácií OZ pracovníkov školstva a vedy stredných škôl Košického a Prešovského kraja Ing. Pavel Ondek sa totožňuje s názorom, že by sa mali aj odborári z východu zúčastniť protestného podujatia v Bratislave.
Názory sa však líšia, riaditeľ Gymnázia na Alejovej ulici a SPŠ hutníckej Ladislav Makó sa ohľadne odborov vyjadruje veľmi opatrne. "Nebudem sa vyjadrovať k odborom, pretože už viackrát avizovali štrajk a nakoniec bol odvolaný. Učiteľom však zakázať účasť na proteste nemôžem, musia sa rozhodnúť sami. Je však pravdou, že situácia v školstve je vážna a Zákon o verejnej službe dostatočne nerieši sociálne postavenie pedagogických i nepedagogických pracovníkov. Pokiaľ chce mať vláda kvalitné školstvo, musí byť schopná zaplatiť učiteľov. Keď to bude takto pokračovať, obávam sa, že nám budú stredoškoláci chodiť študovať do Čiech," myslí si L. Makó.
Naopak predseda Krajskej sekcie riaditeľov a pracovníkov školstva Košického kraja a zároveň riaditeľ Základnej školy na Gemerskej ulici Vladimír Šamaj bude svojich podriadených v účasti na proteste podporovať. "Ťažko plakať, musíme niečo radikálne urobiť. Vždy nám totiž pridajú o nejaké percento naviac a tým nás chcú uchlácholiť. Keď sa človek pozrie na platy učiteľov, príde mu zle. Veď sú porovnateľné s robotníckymi profesiami, kde nie je odbornosť až taká nutná. Masa ľudí musí dať o sebe vedieť, štrajk nezaškodí. Možno by sme mali jeden deň neotvoriť brány škôl a veci by sa pohli dopredu," povedal nám V. Šamaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.