prvý v kontinentálnej Európe na svoje dcérke Márii Alžbete urobil variolizáciu, čím predišiel vážnej chorobe počas kiahňovej epidémie.
Tento rok ide už o XXIX. ročník zorganizovaný v spolupráci so Slovenskou gerontologickou a geriatrickou spoločnosťou. Nosnou témou je prevencia v geriatrii. Hneď v úvode vedeckej konferencie odovzdali organizátori prestížnu Reimanovu cenu prezidentovi Slovenskej geriatrickej a gerontologickej spoločnosti Prof. Zoltánovi Mikešovi. Na vysvetlenie dodávame, že ide o cenu, ktorá sa udeľuje autorovi najlepšej publikácie z oblasti preventívnej medicíny za uplynulý rok.
Počas dvoch dní si v priestoroch Krajského úradu v Prešove vymenia svoje skúsenosti aj najnovšie vedecké poznatky nielen slovenskí lekári, ale aj z Čiech, Nemecka, Rakúska a Dánska. Mimochodom, Rakúsko včera na konferencii zastupoval rodák z Prešova MUDr. Ivan Engler, kde prednášal o terapii ionizovaným kyslíkom, teda o metóde, v ktorej je uznávaným odborníkom. Tiež prednášal Nemec Prof. Christoph Lucke na tému „Dekubitus v domovoch dôchodcov - gavaliersky delikt, alebo téma pre prokurátora..."
Na našu otázku čo je cieľom medzinárodnej konferencie nám za organizátorov odpovedal primár geriatrického oddelenia pri Nemocnici s poliklinikou v Prešove MUDr. František Németh: "Chceme poukázať na fakt, že je lepšie chorobám predchádzať, ako ich liečiť a aj v geriatrii existuje prevencia. Správne liečenie pacienta v strednom veku, zabráni, aby sa vo vyššom veku trápil s vážnou chorobou, ktorá ho pripúta na lôžko, alebo vyžaduje vysoké náklady na liečenie."
Prvýkrát v histórii Reimanových dní diskutovali o ošetrovaní pacientov aj zdravotné sestry. Popri odborných diskusiách, nevynechali ani také témy, ako je ošetrovateľský proces v geriatrii, pracovná záťaž sestier, ale aj duchovný rozmer ošetrovateľstva. "Snažíme sa o komplexný prístup. Nestačí diagnostika lekára a ordinovanie liekov, ale rovnako dôležitá, možno niekedy aj dôležitejšia, je otázka ošetrovania. Mám na mysli nielen prácu počas choroby, ale aj po vyliečení sa z ťažkého stavu," povedal nám v tej súvislosti primár Németh.
Oslovili sme aj čerstvého nositeľa Reimanovej ceny prof. Mikeša, ktorý je mimochodom aj prezidentom medzinárodnej asociácie Heart Friend Around the World. Zaujímal nás jeho názor najmä po informácii, že takmer tretina prednášok sa týkala najčastejších, teda kardiovaskulárnych chorôb. "Už vieme o tejto chorobe toľko, že keby sa v reálnom živote dodržiavali všetky zásady, chorobnosť by bola oveľa nižšia," konštatoval a doplnil, že ide o niekoľko faktorov. Medzi najdôležitejšie zaradil nedostatočnú koordináciu aktivít. Zdravotníctvo totiž dokáže tieto choroby ovplyvniť len na 20 percent. Zvyšných 80 percent musia riešiť iné rezorty a samotné obyvateľstvo.
Argumentoval, že výskyt infekčných ochorení v populácii okamžite vyvolá opatrenia, ale neplatí to pre kardiovaskulárne ochorenia. Možno aj preto je úmrtnosť taká vysoká.
Okrem celoslovenskej situácie nás samozrejme zaujímala aj regionálna, presnejšie na prešovskom oddelení geriatrie, ktorá má pozitívne referencie. "Momentálne máme na oddelení 50 postelí, zatiaľ ich počet v rámci transformácie neznížili, hoci je tu istá snaha splniť trendy ministerstva. Potešilo by ma, keby postelí pre chronických pacientov bolo viac, aby sme nepociťovali taký tlak na umiestnenie pacientov, ako teraz," odpovedal nám primár Németh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.