Prešov - Medzi centrom mesta Prešov a sídliskom Sekčov sa buduje nová cestná komunikácia K4. Od júla sa na tomto území, podobne ako je tomu zvykom aj pri výstavbách iných objektov, realizuje záchranný zisťovací archeologický výskum, ktorý potrvá do konca októbra. Výskum realizuje Archeologický ústav, výskumné stredisko Košice a Krajské múzeum v Prešove.
„Počas výskumu na trase výstavby cesty sa nám podarilo odkryť sídliskové objekty časovo totožné so slovanským mohylníkom na Cemjate, respektíve o čosi staršie, datované do včasnoslovanského obdobia - prelom 6. a 7. storočia. Ide o jedno z mála slovanských sídlisk odkrytých na území mesta, pretože predošlé nálezy, ktoré sme mali počas výskumu sídlisk na Bikoši, či Pod Kalváriou, boli datované do 11. až 13. storočia a viazali sa na počiatky vzniku stredovekého mesta," povedala nám PhDr. Božena Tomášová, odborná pracovníčka Krajského múzea v Prešove a pokračovala: „Včasnoslovanské sídlisko na Sekčove je svojim postavením mimoriadne, pretože vypĺňa biele miesta osídlenia v období 5. až 11. storočia. Z tohto obdobia totiž pochádza len málo nálezov."
Archeológovia odkryli počas výskumu sídliskové jamy rôznych tvarov a veľkostí, pôdorysy domov takzvanej nadzemnej konštrukcie, či kamenné odpadové jamy so zvyškami ohnísk.
„Zložité pôdne podmienky na danom území súvisiace s pomerne močaristým podložím predurčili aj spôsob výstavby obytných objektov, po ktorom ostali v teréne zachované len stopy po drevených koloch."
Na odkrytých vrstvách pôdy je zjavné, že v istom období bolo sídlisko niekoľkokrát zaplavené a jeho obyvatelia sa pravdepodobne presťahovali južnejším smerom, bližšie k dnešnému Solivaru. Včasnoslovanské sídlisko vyplavil Šalgovický potok, keďže rieka Sekčov tiekla obďaleč.
„Získali sme množstvo keramických zlomkov z nádob rôzneho druhu. Fragmenty kovových predmetov, zlomky nožíkov, pracky," konštatovala archeologička Tomášová a zdôraznila, že „najvzácnejším nálezom je zelený sklenený korálik". Ako uviedla, nálezy tohto druhu sú vzácne, pretože tvorili luxusný artikel a zároveň sú krehké na to, aby sa zachovali.
V porovnaní s inými sídliskami odkrytými na území mesta Prešov je inventár nájdený na Sekčove pomerne chudobný. Na svedomí to zrejme má spomínané opustenie lokality jej obyvateľmi po záplavách. „Inventár slovanských sídlisk je vo všeobecnosti v pomere k iným archeologickým náleziskám relatívne chudobný, čo súvisí s celkovým spôsobom života slovanského etnika v danom časovom období," podotkla B. Tomášová, ktorá sa posťažovala aj na problémy, ktoré výskum sprevádzajú.
„Dochádza k častému poškodzovaniu náleziska počas popoludňajších a večerných hodín. Možno v snahe získať atraktívny materiál, ktorý však nie je natoľko atraktívny pre laika ako potrebný pre nás," uviedla a dodala, že „tento problém je aktuálny pri všetkých výskumoch v meste, možno súvisí i s úrovňou nášho kultúrneho myslenia". Ako však Božena Tomášová podotkla, najväčšie škody narobia archeológom deti hrajúce sa na nálezisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.