aj nedávnych rivalov. Slovensko rovnako ponúklo pomoc. Zároveň sa rozbehli mimoriadne opatrenia. A tak sme svedkami opatrení zameraných na ochranu života, zdravia a majetku občanov. Civilná ochrana obyvateľstva, na ktorú sme už stihli prizabudnúť a ktorej sme sa v posledných rokoch ani nevenovali, sa opäť dostáva do popredia záujmu.
Najprv to boli vyhlásenia predstaviteľov vlády o pripravenosti ochrániť zdravie a životy občanov, ale aj vyjadrenia niektorých starostov obcí, že množstvo plynových masiek v ich skladoch je nefunkčných. V okrese Vranov nad Topľou bola zvolaná pracovná porada zainteresovaných zložiek, na ktorej bol stanovený spôsob a termín plnenia mimoriadnych opatrení. „Sú to opatrenia zamerané na individuálnu ochranu, kolektívnu ochranu, protiradiačné a protichemické zabezpečenie, systém vyrozumenia, varovania a pripravenosti štábov a jednotiek civilnej ochrany a komisií na riadenie záchranných, lokalizačných a likvidačných prác v prípade vzniku mimoriadnej udalosti," vyjadril sa vedúci odboru civilnej ochrany obyvateľstva Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Karol Radvanský.
Podľa jeho slov sa upresňuje aj skutočný stav zabezpečenia obyvateľstva ochrannými prostriedkami a pripravenosť plánov ich výdaja. Okres je zabezpečený maskami a filtrami pre deti do 18 mesiacov na 91 percent, pre deti do troch rokov nad 100 percent, pre školopovinné deti na 96 percent a pre dospelých na 80 percent.
„V súčasnosti bol spracovaný plán prerozdelenia prostriedkov a na chýbajúce počty bola daná požiadavka nadriadenému orgánu," uviedol K. Radvanský.
Pre kolektívnu ochranu sa počíta s ukrytím všetkého obyvateľstva hlavne v úkrytoch budovaných svojpomocne. Ide o prispôsobenie a úpravu suterénnych a pivničných priestorov. Stavebné úpravy majú zabezpečiť ich plynotesnosť.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.