nové vyhodili priamo do kontajnera. Teda nezabudnite, kvalitnou obuvou sa začínajú plesové sezóny, pešie túry ale aj jesenné prechádzky po meste.
Nikdy nesmieme podceňovať varovné signály, ktoré nám do mozgu vysiela koža. Každý by mal dokonale poznať svoje telo. Jednak bude mať prehľad o citlivých miestach, ktoré ľahko podľahnú drobným poraneniam a na druhej strane sa bude môcť vyvarovať takých činností, ktorými by si ublížil. Akonáhle pocítite iba náznak tlaku, zistite jeho príčinu. Ak na kožu pôsobí veľmi silný tlak, bráni sa, odtrháva sa od spodných vrstiev tkaniva, vzniká dutina a zaplní sa tekutinou. Najčastejšie bývajú postihnuté nohy, ale od neobvyklých činností sa môžu vytvoriť pľuzgiere aj na rukách. Nohy nesú celú váhu tela a človek počas svojho života v priemere prejde 160 tisíc kilometrov. Preto dobre vyberajte kvalitnú obuv a vyvarujte sa niektorých chýb.
Na mieste je otázka ako sa vyvarovať poranení? Už výberom kvalitných pančúch a ponožiek môžeme veľmi znížiť nebezpečenstvo. Z výsledkov americkej štúdie vyplýva, že ponožky z umelých vlákien lepšie chránia pred pľuzgiermi než bavlnené. Bavlnená ponožka síce pohlcuje viac tekutín, avšak veľmi zle ich odvádza, látka riedne a stráca formu. V topánke sa potom ponožky ľahko zhrnú. Na nohy používajte púder, rovnako tak aj na ruky napr. pri práci v záhradke či pri športe.
Ak sa vám už pľuzgiere vytvoria, tu je naša rada: Veľmi rýchlo ho ošetrite. U väčších, predovšetkým na pätách a chodidlách, kde sa koža ľahko strhne, lekári odporúčajú pľuzgier z boku prepichnúť, aby mohla tekutina odtiecť. Postihnutú časť a ihlu, samozrejme, dezinfikujte. Na ošetrené miesto priložte špeciálnu náplasť, ktorá z rany dôkladne odsaje vlhkosť a bunky sa rýchlo zregenerujú.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.