Miška.
Mala dvoch synov, škôlkára a menovaného žiaka piateho ročníka. Povedala mi, že obidve deti učí úcte voči starším, aby neklamali, nenadávali, usiluje sa ich vychovávať čo najlepšie. Napriek tomu rodičia kamaráta môjho syna Miška sú proti tomu, aby sa spolu hrávali. So žiaľom a slzami v očiach predpokladala: "Možno preto, že som rozvedená, iný dôvod si neviem predstaviť, pretože žijeme ako každá iná slušná rodina. Chlapci sa rozhodli, že sa budú hrávať potajomky. Je mi ich oboch veľmi ľúto, prosím vás, poraďte mi, čo mám robiť?"
Samozrejme, poradil som jej. K tomuto a podobným prípadom by som sa chcel vyjadriť na základe vlastných poznatkov v škole, kde som od žiakov počul všeličo možné, najmä čo sa týka kamarátstva medzi spolužiakmi, priateľstvami a podobne.
Podotýkam, že ešte sa aj u nás vyskytujú rodiny, ktoré sa do seba uzavierajú, nesúhlasia s tým, aby "cudzie dieťa" vstúpilo do ich bytu prípadne sa rodičia cítia nadradení a chcú sami vybrať "primeraného kamaráta" pre svoje dieťa. V niektorých prípadoch si potrpia aj na "spoločenské postavenie" rodičov.
Z psychologického a pedagogického hľadiska by bolo vhodné, aby si takíto rodičia uvedomili, že ich dieťa si vyberá svojich kamarátov podľa vlastných záujmov a záľub, cíti sa v ich spoločnosti dobre a má k nim pozitívny citový vzťah.
Aká bola moja rada? Povedal som jej, že už prisúdenie oboch detí do jej výchovnej starostlivosti ako matky potvrdzuje, že má všetky predpoklady na to, aby svojich synov správne výchovne viedla až do ich dospelosti. Ďalej som jej poradil, aby osobne navštívila rodičov kamaráta svojho staršieho syna Miška, vysvetlila im jej postoj k výchove a situáciu ako rozvedenej ženy matky, a aby sa pokúsila s nimi dohodnúť o vzájomných kontaktoch oboch detí.
Nakoľko vedie svojho syna Miška a mladšieho Janka k pravdovravnosti, je potrebné doriešiť problém tohto kamarátstva. Preto je potrebný rozhovor dospelých. Tým, že obe deti vedia o zákaze stretávať sa, nebolo by z jej strany vhodné podporovať ich tajné schôdzky.
A na záver len toľko, že v spomínaných prípadoch treba nechať vzťahy chlapcov či dievčat vyvíjať sa prirodzeným smerom a čas ukáže, či takéto kamarátstvo má predpoklady zmeniť sa na trvalý priateľský vzťah.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.