materskej dovolenke a po jej návrate som musela odísť, pretože bola vykonaná inventúra a na moje prekvapenie bol zistený nemalý schodok. Majiteľ potravín požaduje, aby som manko uhradila, pretože som mala podpísanú hmotnú zodpovednosť. Nemám potuchy, ako schodok vznikol, nikdy som si neprisvojovala tovar, ani peniaze. Musím manko uhradiť, v akej výške a ako sa vôbec mám brániť?
Zn: Kto zaplatí schodok v potravinách?
Odpoveď: Ak zamestnanec na základe dohody o hmotnej zodpovednosti prevzal zodpovednosť za zverené hodnoty, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. Bez platne uzavretej dohody o hmotnej zodpovednosti by nemohla byť uplatňovaná zodpovednosť za schodok, ale len za škodu podľa podmienok všeobecnej zodpovednosti zamestnanca. Na základe všeobecnej zodpovednosti za škodu znáša dôkazné bremeno zamestnávateľ, ktorý musí zamestnancovi preukázať, že mu škodu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Keby ste teda dohodu o hmotnej zodpovednosti uzavretú nemali, musel by vám zamestnávateľ preukázať, že ste schodok nejakým spôsobom zavinili a musel by toto vaše zavinenie aj konkretizovať. Lenže vy ste takúto dohodu uzavretú mali, a to je v danom prípade rozhodujúce. Zodpovednosť za schodok na zverených hodnotách, ktoré je pracovník povinný vyúčtovať, sa totiž prezumuje (predpokladá). Znamená to, že netreba, aby poškodený zamestnávateľ dokazoval pracovníkovi zavinenie, alebo naopak, dôkazné bremeno je na pracovníkovi. Svojej zodpovednosti a teda aj povinnosti znášať škodu sa zbavíte len vtedy, ak preukážete, že ste schodok nezavinili, t. j. že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez vášho zavinenia. Bolo by tomu tak napr. vtedy, keby sa zistilo, že v potravinách bolo vlámanie, že niekto odcudzoval peniaze z tržby alebo tovar a pod.
Pracovník za schodok zodpovedá v plnej výške. nie je však vylúčené, že súd stanoví náhradu škody nižšou čiastkou, než je skutočná škoda. Súd pritom prihliada najmä na pracovníkov pomer k práci, na jeho osobné a majetkové pomery, sociálnu situáciu a pod. Dôležité bude pre rozsah náhrady škody vo vašom prípade i to, či vám zamestnávateľ zabezpečil vhodné pracovné podmienky bez ohrozenia hodnôt, ktoré vám boli zverené. Skúma sa v takých prípadoch i to, či boli vytvorené dostatočné a bezpečné skladové priestory, či mali k tržbe prístup aj iní pracovníci atď. Vaša situácia teda nie je beznádejná, príslušné ustanovenia zákonníka práce o zodpovednosti za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať vám dávajú dostatok možností zbaviť sa zodpovednosti za zistený schodok aspoň sčasti. Je však na vás, aby ste spoluzavinenie zamestnávateľa alebo inú okolnosť, ktorá na vzniku schodku spolupôsobila, preukázali.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.