nadobudol platnosť 1. júla tohto roku. Samosprávy však majú až do 1. januára 2002 čas pripraviť a nechať obecnými a mestskými zastupiteľstvami schváliť návrhy na VZN. Vzhľadom na zložitosť zákona a zásadné zmeny, ktoré z neho vyplývajú Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Výbor NR SR pre životné prostredie, Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) organizujú po Slovensku šnúru odborných seminárov, počas ktorých odpovedajú zástupcom samospráv na kľúčové otázky.
Jeden z nich sa uskutočnil včera v Prešove na pôde okresného úradu. "Hodnotím tento seminár veľmi kladne, pretože po desaťročnom pôsobení na ministerstve som mala prvýkrát šancu vysvetliť adresátom, čo zákon obsahuje. Načo sú zákony, ak ich ľudia poriadne nevedia v praxi aplikovať. Snažila som sa vysvetliť úlohy obcí, ale aj právomoci," povedala nám riaditeľka legislatívneho odboru MŽP SR JUDr. Božena Gašparíková. Cieľom seminára bol teda odborný výklad dopadov zákona na samosprávu vo väzbe na štátnu správu a podnikateľské subjekty. Diskutovali aj o návrhu VZN, no najživšia diskusia bola o poplatkoch občanov za zber, odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Zaujímalo nás, ako starostovia reagovali na prezentované podmienky a nové fakty.
"Mala som pocit, akoby sa starostovia cítili trochu zaskočení veľkou právomocou, ktorú im zákon dáva. Teraz totiž budú musieť v rámci obecnej politiky sami zadefinovať výšku poplatkov. V susednej obci sa možno bude platiť o stovku menej a občania to iste budú porovnávať. Teraz sa ukáže schopnosť starostov regulovať nakladanie s odpadmi. Keď som hovorila o zaskočení, mala som na mysli signály, podľa ktorých očakávali, že niekto im presne povie, ako si to majú vo svojej obci zariadiť. Ale samospráva je o inom. Tu ide o to, ako si to rozpätie od 80 do 1200 korún na osoby, alebo na zber vymedzia." V súvislosti s poplatkami podotkla, že by mali byť menšie, ako doteraz. Minimálne o čiastku, ktorú doteraz mnohí neuhrádzali s odôvodnením, že ho neprodukujú. Teraz to však bude adresné a aj neplatiči sa musia prispôsobiť. Naviac, starostovia budú môcť neplatičov sankcionovať pokutami a kontrolovať prostredníctvom platobných výmerov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.