nadobudnutí jeho účinnosti prejde zriaďovateľská pôsobnosť väčšiny kultúrnych ustanovizní z krajských úradov na vyššie samosprávne územné celky (VÚC).
Päť kultúrnych inštitúcií, ktoré sú momentálne v pôsobnosti krajských úradov, však prejde pod ministerstvo kultúry. Sú to Štátne divadlo v Košiciach, Štátny komorný orchester v Žiline, Múzeum rusínsko-ukrajinskej kultúry vo Svidníku, Východoslovenská galéria v Košiciach a Štátna galéria v Banskej Bystrici. "Zatiaľ nepoznám definitívne znenie kompetenčného zákona. Napriek tomu správa, ktorá sa k nám dostala prostredníctvom masmédií, nás potešila. V zmysle tohto zákona by mal byť zriaďovateľom nášho múzea najvyšší orgán štátnej správy. Je to pre nás určitá garancia a je to zároveň aj naplnenie Ústavy Slovenskej republiky v praxi z hľadiska práv národnostných menšín na rozvoj vlastnej kultúry. Delimitácia nášho múzea podľa schváleného zákona neznamená však zmenu jeho sídla. Ministerstvo kultúry bolo už aj v minulosti našim zriaďovateľom. V tomto smere sa teda nič nemení. Múzeum zostáva vo Svidníku aj napriek tomu, že má celoslovenskú pôsobnosť. Aj naďalej bude slúžiť a vyvíjať kultúrne aktivity v záujme obyvateľstva tohoto regiónu. Očakávame podporu tejto činnosti aj od miestnej samosprávy, krajského úradu a budúcich predstaviteľov vyšších územných celkov," vyjadril názor na zmenu zriaďovateľa riaditeľ Múzea rusínsko-ukrajinskej kultúry vo Svidníku Miroslav Sopoliga.
Štát bude mať svoje právomoci aj pri zabezpečovaní činnosti národnostných divadiel. Ich riaditeľom sa teda nepodarilo presadiť do zákona, aby z pôsobnosti krajských úradov prešli pod patronát priamo ministerstva kultúry, v čom videli najväčšiu zábezpeku pre existenciu svojich divadiel. V Prešovskom kraji je jediné takéto divadlo - Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Ako vníma takúto poistku štátu proti možnosti ohrozenia ich činnosti alebo zániku riaditeľ DAD-u Marián Marko?
"Každý teraz hovorí o peniazoch. Aj ja, pretože sa všetko začína a končí pri nich. Situácia s financiami v našom divadle je už dlhšie zlá. Topíme sa v ich nedostatku. Krajský úrad sa nám snaží pomôcť. Ako to bude ďalej, to neviem. V zákone je klauzula, že vyššie územné celky môžu zriaďovať divadlá a aj ich zrušiť po odporúčaní ministerstva kultúry. V prípade, že ministerstvo nedá odporúčanie, tak nariadenie vyššieho územného celku je neplatné. Lenže otázka vždy stojí na peniazoch. Lebo žiadnu organizáciu nie je potrebné rušiť nariadením. Stačí neposkytnúť peniaze."ä
Prešovské DAD je v porovnaní s ostatnými divadlami finančne na tom najhoršie, hoci posledné čísla hovoria, že v košickom Romathane momentálne majú ešte nižšie priemerné mzdy. V DAD-e je to okolo 6 200 korún. "Skláňam sa pred ľuďmi, ktorí v našom divadle pracujú a ktorí sú ochotní aj za to málo peňazí sa venovať múze. Bez nich by nebolo potrebné ani nariadenie nejakého orgánu o jeho zrušení. Keď ľudia kvôli nízkym platom odídu, tak divadlo prestane fungovať. Toto je najväčší problém," dodal M. Marko. V patronáte štátu M. Sopoliga vidí väčšiu záruku, než ako by tieto inštitúcie mali financovať samosprávy: "Predpokladám, že samosprávy aspoň v začiatkoch tiež budú mať finančné problémy." Všetko sa to odvíja aj od ekonomickej situácie štátu. Čím ďalej na východ od Bratislavy, tým je nezamestnanosť väčšia. To vypovedá aj o možnom rozvoji kultúry v tomto regióne. Vďaka nadšeniu ľudí pre prácu plán na sezónu v DADe však vôbec nekorešponduje s tým, koľko dostali finančných prostriedkov na svoju činnosť. Na 20. októbra pripravujú premiéru zdramatizovaných Šukšinových poviedok a v novembri by mali uviesť premiéru hry Karola Horáka La muzika. Ide o ojedinelý počin, pretože v tomto prípade ide o premiéru hry súčasného slovenského autora, profesora na Prešovskej univerzity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.