www.skrz.sk napísal pre začínajúcich fotografov desatoro správneho fotografovania. Tak teda tu sú:
1. Ak chcete dosiahnuť veľkú hĺbku ostrosti, používajte krátku ohniskovú vzdialenosť zoomu alebo širokouhlý objektív a vysoké hodnoty clony. Ak chcete mať ostrý iba určitý objekt a potlačiť jeho popredie alebo pozadie rozostrením, využite možnosti dlhých ohniskových vzdialeností zoomu alebo teleobjektívu a nižšie hodnoty clony.
2. Nefotografujte okamžite, ako priložíte oko k hľadáčiku. Zahrajte sa na chvíľu na "skladateľa" a "komponujte" vašu fotografiu. Hľadajte zaujímavý uhol záberu, optimálnu vzdialenosť, správny smer tieňa, reč línií a tvarov, vzťahy fotografovaných objektov...
3. Pri fotografovaní kompaktnými fotoaparátmi a zoomami používajte rýchlejšie filmy (ASA 200, 400)
4. Dôkladne sa oboznámte prostredníctvom návodu s programovými módmi a ďalšími možnosťami vášho fotoaparátu.
5. V prípade, že váš fotoaparát umožňuje bodové meranie expozície, používajte túto funkciu vždy, keď nie je osvetlenie scény jednoliate (v obraze sú obsiahnuté plochy rôznej svetelnej intenzity).
6. Majte na pamäti, že film nie je schopný reprodukovať plnú škálu intenzity svetla, a preto sa pri fotografovaní klasických námetov radšej vyhnite miestam, kedy sa v zábere nachádzajú veľmi jasné a veľmi tmavé objekty.
7. Ak fotografujete s automatickým aparátom a pri stlačení spúšte sa vám aktivizuje zabudovaný blesk, pamätajte, že jeho účinnosť je len niekoľko metrov a objekty mimo dosahu blesku budú na fotografii veľmi tmavé.
8. Ak fotografujete pohybujúce sa objekty, alebo sa sami počas fotografovania pohybujete (auto, vlak) používajte čo najkratšie časy.
9. Uprednostňujte značkový fotomateriál a odskúšané laboratóriá.
10. Okrem fotoaparátu so sebou noste na cesty aj náhradné baterky a niekoľko filmov.
Ak sa budete pridŕžať týchto rád, fotografovanie bude pre vás fakt zaujímavým koníčkom, lebo väčšina snímok sa vám určite vydarí.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.