Korzár logo Korzár

Tymián ma všestranné využitie

Tymián obyčajný (Thymus vulgaris L.) patrí do čeľade hluchavkovitých a je veľmi blízko príbuzný domácemu druhu, materinej dúške. Tá ma podobné

použitie vo fytoterapii ako tymián.

Popis: Je to poloker 20 30 cm vysoký. Steblá sú do drevenejúce. Listy má čiarkovité až elipsovité, celokrajé, na okrajoch podvinuté. Po rozomletí v ruke nápadne vonia. Tymián kvitne fialovo až bielo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde ho nájdete: Pôvodnou oblasťou rozšírenia tymiánu je západné Stredomorie až po Taliansko. U nás sa dá bez väčších problémov pestovať. Na chránených stanoviskách môže zdivieť. Je to nenáročná rastlina, ktorú je však nutné v zimnom období chrániť pred mrazmi prikrytím konármi ihličnatých stromov.

SkryťVypnúť reklamu

K čomu sa používal predtým: Tymián používali ľudia už v stredoveku. Meno tymián pochádza vraj z egyptského tham-thm. Starí Egypťania používali silicu tymiánu pri balzamovaní múmií. Vedecké meno je odvodené z gréckeho thymos sila a mužnosť. Gréci pripisovali tymiánu silu a osviežujúce účinky. Tymián je významnou medonosnou rastlinou, a z toho dôvodu bol vraj v Aténach pestovaný. Od stredoveku až po dnešok patrí tymián k obľúbenému koreniu. Je súčasťou francúzskeho korenia bouquet garni, používa sa na ochutenie omáčok, pečeného mäsa, údenín, ale tiež liehovín a likérov, či ku konzervovaniu rýb.

Zber: V liekopisoch sa objavuje list tymiánu vrátane kvetu alebo celá vňať. Drogu zbierame od júna do septembra, v čase, kedy jednotlivé steblá začínajú kvitnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Obsahové látky: Z obsahových látok je najdôležitejšia silica (od 3,5 percenta), potom tymol, p-symol, krvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol. Ďalej obsahuje 10 percent trieslovín, organické kyseliny, horčíny, saponiny a flavonidové kyseliny.

Účinky na orgnaizmus: Listy aj vňať pôsobia protibakteriálne, jednak pri priamom kontakte pri kloktaní a vyplachovaní úst, jednak pri vnútornom použití. Tak súčasne s antibakteriálnym účinkom podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a vykašliavanie. Toto sa využíva pri zápaloch dýchacích ciest, predovšetkým pokiaľ je spojené s nedostatočným vylučovaním sekrétov a pri liečbe čierneho kašľa. Tymiánová droga pri vnútornom použití (predovšetkým vďaka obsahu silice) zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav a reguluje zloženie črevnej flóry. Zvonku sa používa vo forme obkladov a kúpelí pri liečbe kožných chorôb, rán, vredov a pod. Osviežujúca tymiánová kúpeľ potom celkovo povzbudzuje fyziologické funkcie organizmu. Droga má príjemnú charakteristickú vôňu, takže v niektorých čajových zmesiach pôsobí ako aromatikum.

SkryťVypnúť reklamu

Použitie: Bežná dávka na zápar je 1 kávová lyžička drogy na šálku vody. Pri vonkajšom použití pri kúpeľoch používame 200 g drogy (zápar alebo odvar) na polovicu vane. Vhodná teplota pre osviežujúci kúpeľ je 37 28 °C v trvaní 10 min.

Toxicita a vedľajšie účinky: Čistá silica alebo tymol sú pri vnútornom použití toxické už pri terapeutických dávkach. Preto sa neodporúča jeho vnútorné užívanie. Vyvoláva nevoľnosť, pôsobí depresívne na dýchacie centrum a pod. Pokiaľ užívate drogu v terapeutických dávkach je úplne neškodná.

Ďalší význam: Tymiánová silica je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov, ústnych vôd a zubných pást aj ďalších prípravkov používaných napr. v stomatológii. Silica má silné antiseptické účinky.

Zaujímavosti: Tymián je jednou z mnohých bylín obsiahnutých v známom francúzskom likére, v benediktínke. Pôvodná receptúra pochádza z benediktínskeho opátstva Fécamp na Seine.

Autor: iká

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 800
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 900
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 988
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 799
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 018
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu