iní práve začínajú. Obidve skupiny sa však musia vysporiadať s dôležitou problematikou, ktorou je hodnotenie zberateľského materiálu. Existuje dvojaké hodnotenie autogramov a to ideovo a materiálne. Je to preto, že zbierka z hľadiska zloženia môže byť pestrá obsahovou náplňou, ale aj rôznorodosťou materiálu. Podpisy svetoznámych hercov či spevákov majú hlavne materiálnu hodnotu. Ideová cennosť však už záleží na konkrétnom posúdení a nie je taká jednoznačná. Jeden zberateľ sa špecializuje na šport, iný na kultúru, politiku či vedu. Tomu sa hovorí hodnotenie osobné. Ideová hodnota je taktiež závislá od záujmu a myslenia ľudí. Predsa kultúru národa alebo krajiny netvoria iba slávni ľudia. Tisícky ďalších týmto osobnostiam pomohli k tomu, čím boli, sú a možno budú. Preto sa získaný materiál hodnotí iba ako cenný alebo bezcenný. Niekedy zbierka z regiónu, ktorá materiálne nemá takmer žiadnu hodnotu, je po ideovej stránke cennejšia ako stovka drahých autogramov.
Dospeli sme k záveru, že materiálna a ideová hodnota určuje cenu autogramov. Pri ich zbieraní neexistujú žiadne katalógy. Na druhej strane je však vhodné používať určité pravidlá kúpy a predaja, hlavne po kvalitatívnej stránke. Veľmi nám môže pomôcť stupnica kvality, ktorá má päť základných tried:
KL kvalita luxusná, K1 kvalita normálna, K2 kvalita bežná, K3 kvalita upravená, KD kvalita defektná.
Zberateľ sa teda môže rozhodnúť, či bude svoju zbierku rozširovať do počtu, alebo či v nej chce mať veci najlepšej kvality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.