hodnota bankoviek rôzna. Aby sa platidlá ľahšie rozlíšili, boli opatrené pretlačou, prípadne kolkom. Rakúsko bolo jedným z nástupníckych štátov, kde sa platidlá pretláčali. Typ a farba pretlačí je rôznorodá, dosť často sa stretávame s rôznymi variantmi.
Na nostrifikovaných bankovkách môžeme vidieť gilošový rámček s textom "DEUTSHOSTEREICH". Pretlač je vždy presne lokalizovaná vodorovne, prípadne zvislo. Farba a poloha pretlače závisí od nominálnej hodnoty jednotlivých bankoviek. Na jednokorune z roku 1916 je pretlač zelená a je umiestnená vodorovne. Na pôvodnom vydaní desaťkoruny z roku 1915 je pretlač červená a je umiestnená zvislo. Objavujú sa aj rôzne varianty, ktoré vznikli vďaka nepozornosti. Typickým príkladom je desaťtisíckorunová bankovka z roku 1918, ktorú vidíme na snímke.
Na bankovkách s pretlačou "Deutschosterreich" sa niekedy stretávame ešte aj s ďalšími pretlačmi. Neskôr boli niektoré bankovky ručnou pretlačou, najčastejšie razítkom. Na dvadsaťkorune z roku 1913 sa môže vyskytnúť ručné razítko s textom "NOTE ECHT, STEMPEL FALSCH". Samozrejme, dvadsaťkoruna nie je jediná bankovka, na ktorej sa vyskytuje ručné razítko. S razítkami sa môžeme stretnúť na 50K 1914, 100K 1912, 1000K 1902, 10 000K 1918. Existuje množstvo variant, takže tieto pretlače sú vďačným zberateľským materiálom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.