Jóga je cesta k harmónii tvrdia tí, ktorí ju dôverne poznajú
Už niekoľko rokov funguje v centre Zemplína Nadácia JÓGA ROSA, napojená na Slovenskú asociáciu jógy. S predsedom jej Správnej rady Ing. Ľuborom
Katarína Lukáčová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Žákom, CSc., sme sa porozprávali o probléme, ktorý nedávno rozčeril hladinu verejnej mienky a chvíľu akoby pripomínal návrat o niekoľko storočí dozadu. Ide o odpor, ktorý v cirkvi vyvolal zámer cvičiť jógu v škole.
Prvý verejný dialóg medzi kresťanmi a jogistami, ktorý sa konal minulý víkend v Košiciach, bol asi krokom správnym smerom. Zdá sa, že cirkev jógu nezmietne zo stola a šancu možno dostane aj nový projekt pre školy.
- Korene predchádzajúceho sporu sú, myslím si, v neznalosti. Pretože pokiaľ si uvedomíme, za tých asi 50 rokov, čo sa u nás jóga cvičí, už je tak vpletená do zdravotníctva, že ju nemožno oddeliť. Cirkevní predstavitelia skôr napadli systém, ktorý reprezentuje swami Mahéšvaránanda a ktorý sa im zdal, že má sektárske prvky. Asi si mysleli, že by mohol byť trochu iný. Nepovedali síce aký, ale ten navrhnutý nechceli. Nakoniec to naplno dostala jóga ako taká.
Áno, nesporne to bolo aj o tom, ale biskupi nakoniec predsa len napadli jógu a označili ju za cudzí prvok.
- Áno, prezentovali názor, že jóga sa vymyká kresťanskému chápaniu sveta, ale osobne si myslím, že dnes, v období internetu hovoriť o tom, čo sa vymyká nejakej civilizácii a čo nie, je dosť neopodstatnené.
Už pred pätnástimi rokmi mi na rehabilitáciu chrbtice lekár predpísal spinálne cvičenia, o ktorých som o niekoľko rokov neskôr zistila, že patria do systému jógových cvičení.
- To verím, hovorí sa im krokodílie cviky, alebo spinálne. Tie sú na chrbticu a pohybový aparát skutočne veľmi účinné. Okrem toho deti, ktoré sa liečia v Tatrách alebo v liečebných zariadeniach, ktoré sú v jaskyniach, skrátka všade tam, kde ide o liečbu dýchacieho ústrojenstva, pracuje sa s dychovými cvikmi. Pomocou jógových cvikov je možné pomôcť ľuďom v mnohých chorobách, a čo je hlavné, predchádzať im. Sú cviky, ktoré vynikajúco pomáhajú pri chorobách bederných kĺbov, ktoré sa už dnes pomaly stávajú civilizačnou chorobu. Problémy s kĺbmi dnes majú už štyridsiatnici. Joga podáva ľuďom pomocnú ruku a myslím si, že svojim spôsobom je pre človeka, ktorý usiluje o svoje zdravie, nenahraditeľná.
Mnoho ľudí chápe jógu ako určitý systém, ktorý ovplyvňuje skôr psychiku človeka ako jeho telo. Málokto vie, že jej cieľom je práve získanie harmónie oboch zložiek. Ako by ste ju zjednodušene charakterizovali?
- Tak ako ste povedali. Ide o systém cvičení, ktorých cieľom je harmonizovať telo s dušou. Obsahuje teda určité očistné techniky, ktoré napomáhajú, aby sa ozdravný účinok vôbec mohol dostaviť. Je to systém rôznych naťahovacích, úklonových, predklonových, prevrátených pozícií(ašan), ktoré majú účinok na rôzne svalové skupiny, na orgány a na endokrinné žľazy. Na psychickej úrovni sa snaží osloviť človeka, aby si uvedomil sám seba, aby pochopil, že život je krásny, že je dobrý a ten svoj sa oplatí zharmonizovať.
Do akej miery je opodstatnená obava, že deti cvičiace jógu by si mohli spôsobiť ujmu na fyzickom či psychickom zdraví?
- Takáto obava je nezmyslom. Dnešné deti sú katastrofálne zdravotne poddimenzované. Sám som učiteľ, prichádzam do kontaktu s učiteľmi telesnej výchovy a ich názor na kondíciu dnešných detí je, že nedosahujú ani polovičnú úroveň tých výkonov, ktoré sa dosahovali pred pár desiatkami rokov.
V čom vidíte príčinu tohto stavu?
- Príčinu treba vidieť v životnom štýle, ktorý sa odzrkadľuje v konzumnom spôsobe života. Ľudia trávia veľa času pred televízorom, majú málo pohybu, veľmi málo dbajú na zdravé stravovanie. Je tu veľká neinformovanosť o mnohých veciach, ktoré sú v spoločnosti nové. Myslím si, že deti by v novej spoločnosti mali o nej dostať dostatok informácií. Práve jóga ich v tom smere môže obohatiť, aspoň o to, ako si dať dohromady zdravie. Jóga ponúka systém cvičení, ktorými si človek sám môže veľa pomôcť. Samozrejme, musí to konzultovať s lekárom, pretože lekár musí posúdiť, čo je vhodné pre jeho diagnózu, či to-ktoré cvičenie môže človeku poškodiť alebo nie. Ale to je predsa pri akomkoľvek cvičení tak.
Keď sa niekto rozhodne venovať jóge, čo má preto urobiť. Stačí si nakúpiť odbornú literatúru a začať?
Na začiatku si myslím, že človek by si mal nechať poradiť od niekoho, kto jógu už cvičí, má s ňou skúsenosti. Začiatočník nevie totiž odhadnúť svoje schopnosti a sily a môže si ublížiť. Po dvoch - troch mesiacoch pravidelného tréningu však už môže začať cvičiť sám.
Keď niekto z Michaloviec alebo okolia by sa chcel venovať jóge, aké má možnosti tréningu?
- V Michalovciach máme Nadáciu JOGA ROSA a tá je napojená na Slovenskú asociáciu jógy, ktorá združuje cvičiteľov z celého Slovenska. Prostredníctvom SAJ sme zase napojení na Európsku asociáciu jógy. Nie je žiadny problém nás kontaktovať, schádzame sa každý utorok podvečer v priestoroch II. MŠ. Pre potreby školstva chceme napísať manuál, aspoň pre tie najčastejšie ochorenia detí ako je napríklad problém plochých nôh, hrbenia sa, oblasť prevencie zrakových porúch, ktoré sú u mladej populácie tak markantné, že je nevyhnutné s tým niečo robiť.
To by však museli mať o jógu záujem v prvom rade učitelia.
- Mnohí ho majú. My sme robili pre nich už niekoľko takých kurzov. Učiteľ je totiž práve tým človekom, ktorý môže žiakom povedať ako sa dá veľmi rýchle obnoviť a regenerovať organizmus, aby sa necítili školskými povinnosťami takí zaťažení. Úplne jednoduchými cvikmi a dýchaním sa človek môže zregenerovať, bez toho, aby musel piť kávu alebo čaj na povzbudenie. Ináč v CVČ máme krúžok jógy pre deti, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom a alergiami.
Chcete povedať, že v Michalovciach sú lekári, ktorí cvičia jógu a s ktorými by sa rodič mohol poradiť o tom, čo by bolo pre jeho dieťa vhodné?
- Áno, medzi lekármi je dosť takých. Možno, že sa niektorí z nich k tomu nepriznávajú, pretože si myslia, že sa nepatrí, aby lekár prezentoval, že sa týmto spôsobom stará o svoje zdravie. Je to trochu skreslený pohľad na život. Oni si totiž neuvedomujú, že práve lekár by mal byť príkladom starostlivosti o zdravie pre ostatnú populáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.