verejných činiteľov zasahovať do procesu konkurzu považujem v záujme veriteľov za najlepšie riešenie odmietnuť funkciu správcu konkurznej podstaty Devín banky," vyhlásil Valko.
Na tlačovej besede v sídle Devín banky označil kauzu okolo svojej odmeny za "krycí manéver" na zahmlenie skutočných problémov v skrachovanej banke. "Domnievam sa, že tí, čo sa zúčastňujú na tejto kampani, sa pokúšajú zakryť svoj podiel viny na dnešnom stave Devín banky." V tejto súvislosti upozornil najmä na predchádzajúce vyhlásenia ministerky financií a guvernéra Národnej banky Slovenska a na dlhodobú nečinnosť bankového dohľadu centrálnej banky.
Valko je presvedčený, že konkurz na Devín banku nebol vyhlásený zámerne jeden deň pred platnosťou novej vyhlášky, ktorá mala obmedziť odmenu správcu na najviac 10 miliónov korún. "Vyhláška bola reakciou na už vyhlásený konkurz," tvrdí Valko. Za dôkaz svojho tvrdenia považuje rozpor medzi znením novej vyhlášky a inými platnými zákonmi.
Valko sa snažil vyvrátiť aj medializované informácie o výške svojej odmeny za výkon správcu, ktoré ako prvá priniesla ministerka Schmögnerová a hovorili o sume blízkej pol miliarde korún. Zdôraznil, že slabá kvalita aktív banky približuje prípadnú odmenu správcovi k nule. "Z 12 miliárd aktívnych vkladov je v banke 600 miliónov," tvrdí Valko.
Valkovým odchodom z funkcie konkurzného správcu sa trvanie konkurzu predĺži, pretože súd musí vymenovať nového správcu na návrh schôdze veriteľov. Jej zvolanie je zatiaľ v nedohľadne. Valko sa nevyhol ani komentáru rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý paradoxne vyškrtol Fond ochrany vkladov zo zoznamu veriteľov skrachovanej banky. Hoci je jeho rozhodnutie právoplatné, môže ho zvrátiť takzvané dovolanie, ktoré je podľa Valka automatické, ak výrok Najvyššieho súdu odporuje nižšiemu súdu.
Valko však pripustil formálnu správnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu. "Súd vykladá zákon podľa textu," povedal a upozornil, že znenie zákona obsahuje paragraf, ktorý znemožňuje prechod pohľadávok v rámci konkurzu na Fond ochrany vkladov. Podotkol, že súčasná vláda, ktorá zákon o konkurze novelizovala, nevyužila možnosť sporný paragraf odstrániť.
Medzičasom sa ku kritikom rozhodnutia Najvyššieho súdu pripojil aj predseda Komory komerčných právnikov SR Jaroslav Brda: "Fond ochrany vkladov sa tak dostal do úlohy Deda Mráza, ktorý rozdáva a nič za to neberie," povedal Brda. Varoval, že ak by sa rozhodnutie súdu, ktoré sa týkalo Dopravnej banky, aplikovalo aj na ďalšie skrachované banky, prišiel by fond o miliardy korún. Výrok súdu preto považuje za nebezpečný precedens.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.