Kontrola potvrdila nezákonné praktiky na banskobystrickej očnej klinike
Banská Bystrica, Bratislava - Kontrola ministerstva zdravotníctva potvrdila podozrenia z nezákonného experimentovania na pacientoch Očnej kliniky
TASR,Redakcia SME
Redakcia, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Rooseveltovej nemocnice, v dôsledku ktorého došlo k niekoľkým prípadom vážneho poškodenia zdravia pacientov.
Hoci čiastkový protokol z kontroly podpísali kontrolóri i riaditeľ nemocnice Michal Bucek, prednosta očnej kliniky Milan Izák sa pod protokol nepodpísal. Podľa hovorcu ministerstva Martina Urmaniča kontrola ešte nie je uzavretá, pretože zatiaľ nebola dokončená záverečná správa. "Tá musí byť prerokovaná s dotknutou inštitúciou a s doktorom Izákom," povedal Urmanič.
Riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Michal Bucek proti postupu odboru kontroly ministerstva zdravotníctva protestuje a je rozhodnutý podať oznámenie o porušení zákona. "Protokol nie je uzavretý, nič nie je ukončené. Stanovisko a pripomienky ku kontrole som napísal ja aj profesor Izák. Tým, že to vyniesli do médií, porušili zákon o kontrole," povedal včera riaditeľ. S profesorom Izákom sa redakcii nepodarilo skontaktovať, pretože je mimo mesta a vráti sa až v pondelok.
O ďalšom postupe musí rozhodnúť minister zdravotníctva Roman Kováč. Podľa Urmaniča sa s výsledkami kontroly ešte neoboznámil.
Podľa čiastkového protokolu kontrola potvrdila zistenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne, podľa ktorých pacientom tejto kliniky implantovali šošovky niekoľko rokov po lehote expirácie. V čiastkovom protokole sa píše, že medzi šošovkami, ktoré v rokoch 1998 až 2000 implantovali pacientom očnej kliniky, bolo šesť na Slovensku neregistrovaných a neschválených typov. Zodpovední pracovníci kontrole nepredložili žiadne nadobúdacie doklady. Sterilizácia v takzvaných etylénoxidových parách sa tam vykonáva na viacerých druhoch šošoviek. "Vzhľadom na nedostatočnú, respektíve žiadnu evidenciu sterilizovaných a z nich implantovaných šošoviek na očnej klinike nemožno dokázať, ktorý pacient dostal koľkokrát resterilizovanú šošovku," píše sa v protokole.
V septembri 1998 na očnej klinike implantovali štyri šošovky neznámeho typu, ktoré boli označené ako teleskopické vnútroočné šošovky. Dvoch zo štyroch pacientov museli pre komplikácie znova operovať s tým, že im implantovali "klasické" registrované šošovky. Ďalší dvaja pacienti, ktorí boli opätovne hospitalizovaní, vypovedali, že na operované oko nevidia.
Tragickejšie následky mala implantácia neregistrovaných, tzv. miniteleskopických šošoviek v októbri 1999, po ktorej na následky závažných pooperačných komplikácií zomrela jedna z dvoch pacientok.
Autor: wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.