všetky očakávania obžaloby. Černák podľa včerajšieho rozhodnutia senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici nezavraždil poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka, ani sa nepodieľal na jeho únose. Informáciu po takmer štyri roky trvajúcom obvinení z vraždy a brania rukojemníka, za ktoré hrozil trest 15 rokov, prijal Černák úplne chladne, bez emócií. Povedal jediné: "Vzdávam sa odvolania." Rovnako urobili aj jeho spoločníci Ján K. a Andrej A.
Žalujúca prokurátorka Kováčová nedokázala po verdikte senátu zakryť nervozitu. Ako povedala, je z rozhodnutia senátu sklamaná a tvrdí, že preukázalo trhliny v legislatíve a možnosť rôznych interpretácií práva. Dôkazy obžaloby boli podľa nej na uznanie viny dostatočné. Prokurátorka priamo na pojednávaní využila možnosť a proti oslobodzujúcemu rozsudku sa odvolala. "Cítim potrebu podať odvolanie, pretože obžaloba bola podaná na základe dôkazov," konštatovala prokurátorka.
Predseda senátu Ľubomír Samuel naopak tvrdí, že v tejto kauze bolo toľko pochybností, že sa vina nedala jednoznačne ustáliť. "Rozhodli sme podľa najlepšieho vedomia a svedomia, podľa nášho názoru v súlade so zákonom," prekvapene reagoval na vyjadrenie prokurátorky. Senát pri rozhodovaní o vine či nevine vychádzal z výpovedí manželky mŕtveho Szymaneka, ktorá neoznačila za únoscu jednoznačne Černáka, ale aj z výpovedí korunného svedka Alexandra Horvátha, ktoré predseda senátu označil za nedôveryhodné. Senát v odôvodnení rozsudku kritizoval aj prácu znalcov, ktorých posudky sa v priebehu procesu menili a iniciatívne dopĺňali.
Výpovede a konanie niektorých policajtov označil Samuel za bezprecedentné. "Zničenie jediného dôkazu pred právoplatným skončením veci nemá obdobu," reagoval Samuel na zlikvidovanie prstov mŕtvoly, z ktorých odobrali policajní experti jediný odtlačok na identifikovanie Szymaneka. Porovnanie odtlačkov a zistenie zhody bolo podľa senátu vykonané v čase, keď daktyloskopické stopy boli zavreté v skrini a nikto nevedel, kde sú.
Prokurátorka sa v tejto súvislosti domnieva, že všetky dôkazy boli získané zákonným spôsobom. Benevolentnejší prístup zvolila k dodržiavaniu interných predpisov, v tomto prípade policajných, keď povedala, že policajná práca je náhla, takže "kde by sme prišli", keby sa vždy dodržiavali? Súd nie je dokonca bez pochybností presvedčený ani o tom, že nájdené a exhumované telo patrí skutočne Poliakovi Szymanekovi. Obhajoba ešte pred vyhlásením rozsudku posunula túto pochybnosť značne ďalej, keď Ľ. Štanglovič zauvažoval, či nejde o poisťovací podvod a Szymanek si so zmenenou identitou niekde užíva peniaze.
Keďže sa prokurátorka odvolala, kauzou sa znova bude zaoberať najvyšší súd. Samuel predpokladá, že spis aj s odvolaním sa k Najvyššiemu súdu môže dostať najskôr za tri-štyri mesiace. Černák zatiaľ bude ďalej sedieť, pretože si odpykáva právoplatný trest 8,5 roka za vydieranie.
Chronológia
18. december 1997 - polícia obvinila Černáka a spol z vydierania
20. decembra 1997 - Černák sa spolu s Jánom K. dobrovoľne prihlásili na polícii
12. februára 1998 - vyšetrovateľ obvinil Černáka, Miloša K., a Jána K. z vydierania Mariána Karcela
6. marec 1998 - Pokus o zastrelenie korunného svedka vraždy Poliaka G. Szymaneka Alexandra H., prezývaného Šani
17. máj 1999 - vyšetrovateľ odovzdal prokurátorovi spis, ktorý mal 6084 strán
29. september 1999 - objavujú sa informácie, že podsvetie za vraždu Šaniho ponúka 25 miliónov korún.
8. november 1999 - v B. Bystrici za prísnych bezpečnostných opatrení začína proces s Černákom a spol. Obžalovaných je 8 mužov a jedna žena
10. december 1999 - prerušený proces
16. december 1999 - zastrelili K. Kolárika, svedka v procese
28. január 2000 - Senát odsúdil Černáka na 15 rokov v III. NVS, ten sa však odvolal. Manželov Kučerovcov súd oslobodil
6. apríl 2000 - zastrelili Jaromíra Imrišeka, jedného z obžalovaných
27. jún 2000 - zastrelili jedného z hlavných svedkov obžaloby Mariána Karcela
30. januára 2001 - odvolacie konanie na Najvyššom súde, Černák dostal 8,5 roka za vydieranie, vraždu NS vrátil
5. február 2001 - Hlavný svedok Alexander H. mení výpoveď a za vraha Poliaka Szymaneka označil zavraždeného Fabiána. Polícia oznamuje, že disponuje informáciami o ovplyvňovaní svedka. Šani tvrdí, že ho k zmene výpovede donútil advokát Štefan J. a ľudia z okolia Černáka
6. február 2001 - Polícia zadržala Alexandra H. a obvinila ho z trestného činu krivej výpovede
18. jún 2001 - začína proces s Černákom v B. Bystrici
18. jún 2001 - Vasil I. niekdajší spoluobžalovaný svedčí v Černákov neprospech a pomáha usvedčovať z vraždy, Horváth znovu mení výpoveď a tvrdí, že Černák nezabil Poliaka
21. jún 2001 - Pojednávanie odročené pre rozpory v znaleckých posudkoch
2. október 2001 - znovu začína pojednávanie
5. október 2001 - Senát oslobodzuje M. Černáka, Jána K. a Andreja A. spod obžaloby z trestných činov vraždy a brania rukojemníka. Prokurátorka sa voči verdiktu odvolala, prípad znovu pôjde na Najvyšší súd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.