Keď bolí Ivana Šimka dušička, siahne po dobrej knihe
Absolvent dvoch vysokých škôl, otec štyroch detí, vášnivý turista a milovník anglického humoru - to je minister vnútra Ivan Šimko, ako ho väčšina z
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nás nepozná. Svoje súkromie si starostlivo stráži, pri našom stretnutí však predsa len pustil 'trochu peria'. Aký je teda mimo práce? "Nuž, v poslednom období veľa času na oddych nemám, ale rozhodne vždy siahnem po dobrej knihe. Už od detstva rád čítam a aj pri súčasnom nasadení sa snažím prečítať každý večer aspoň zopár strán, pretože kniha je komunikáciou s myšlienkami iných ľudí. A čo ma baví? Čítam všetko možné. Počnúc anglickými humoristami ako sú Chesterton, J. B. Shaw, Woodhouse, cez klasikov amerického poloabsurdného románu ako J. Heller, až po slovenskú literatúru. Rád siahnem aj po odbornej knihe či literatúre faktu. Zaujímajú ma živopisy známych ľudí," hovorí minister.
Ako prezrádza, keď má bôľ na duši, sú to práve anglickí humoristi, ktorí ho dokážu najlepšie povzbudiť. Ivanovi Šimkovi však nie sú cudzie ani vlastné literárne pokusy. A z jeho pera nevznikala vždy iba publicistika. Venoval sa i próze - na konte má viacero poviedok - a počas vysokoškolských štúdií skladal aj texty pesničiek pre spevokol v kostole Cyrila a Metoda v Bratislave. Takže v ňom rozhodne drieme i básnické črevo.
Popri knihách je ministrovým veľkým koníčkom turistika, ktorej však až tak neholdujú jeho blízki. Keďže rád trávi s rodinou dovolenku pri mori, vždy je to kompromis, pretože on zas nepreferuje sladké ničnerobenie na pláži. V exotických krajinách by sme však Ivana Šimka márne hľadali. Akosi ho podľa jeho slov nelákajú, skôr si vraj oddýchne v európskych prímorských krajinách, kde ocení nielen prekrásnu prírodu, ale i architektúru dýchajúcu stáročiami. Naposledy mu takto učarovalo južné Francúzsko, predtým navštívil Taliansko a štáty bývalej Juhoslávie. Raz dokonca aj ako študent na bicykli, ako však pohotovo dodáva, tento pomaturitný výlet nebolo to, čo inšpirovalo SDK k predvolebnej kampani pred minulými parlamentnými voľbami... "Kedysi som bol veľkým obdivovateľom antickej literatúry, hltal som všetko, čo vyšlo v rovnomennej českej edícii. Prirodzene, že ma veľmi lákalo vidieť Grécko, ale nikdy som túto krajinu nenavštívil. V minulostti sa mi nepodarilo získať príslušné povolenia a v posledných rokoch mi to akosi nevyšlo. Zostáva to mojím veľkým snom," konštatuje.
Najďalej bol I. Šimko v USA, polročný študijný pobyt v Amerike na prelome 69-teho a 70-teho roku bol pre neho veľkým zážitkom. Predovšetkým preto, že prišiel do styku s rozdielnou kultúrou a iným typom myslenia, ale prekvapilo ho aj čosi iné. To, že klasickú otázku na slovenských školách 'čo tým chcel básnik povedať?' Američania nahradzujú otázkami - aký pocit máte z daného diela, čo si o ňom myslíte.
Čo sa týka hudby, ustrnol I. Šimko v čase svojej mladosti. Popri vážnej hudbe preferuje stredný prúd a je verný skladbám zo 60-tych, 70-tych rokov. Tie podľa neho nebudú nikdy prekonané. Po skvelom aute minister netúži, rovnako po nákladnom oblečení či super dovolenke. Oceniť vie dobré víno, svoju obľúbenú značku či ročník ale nemá. Jeho vzťah k alkoholu je vraj veľmi vlažný - ani v spoločnosti nedovolí alkoholu ovládnuť jeho konanie a myseľ. K nerestiam sa ako politik pochopiteľne nerád priznáva, prezrádza však, že má občas sklon k pohodlnosti a nedôslednosti dotiahnuť do konca niektoré svoje predsavzatia. Hovorí tiež, že si uvedomuje, vzhľadom na svoju funkciu, potrebu väčšej ráznosti. Neraz mu ale príde zaťažko byť tvrdý, pretože je mu tých druhých ľúto.
"Priznávam tiež, že nie som najideálnejší otec. Mám dve dcéry (18- a 17-ročnú) a dvoch synov (16 a 14), no vzľadom na moje súčasné vyťaženie si ma veľmi neužijú. Málo času na ne som mal aj v minulosti, hlavne keď som si robil druhú vysokú školu. Našťastie mám neuveriteľne ústretovú a tolerantnú manželku," zdôrazňuje kvality svojej polovičky, ináč vyštudovanej farmaceutky.
Dozvedáme sa tiež, že minister býva s rodinou v bytovom tehlovom dome v Bratislave a rodinný dom s veľkou záhradou ho veľmi neláka. Pozitívny vzťah k záhradkárčeniu totiž nemá, na rodičovskej záhrade v Novej Bani si v mladosti vypestoval k nemu skôr opačný postoj. Dôvod je prozaický - kým si kamaráti užívali, on musel okopávať záhony.
Najobľúbenejším politikom je pre I. Šimka W. Churchill, ale oceňuje aj vlastnosti viacerých politikov aktívnych v súčasnosti. I slovenských, bez ohľadu na to, či sa s ním názorovo zhodnú alebo nie. O politike si totiž myslí, že je to tvrdá práca a je presvedčený, že mnohých k tomuto chlebíčku priviedli ušľachtilé dôvody. "Ale aj politik je iba človek so svojimi slabosťami..." dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.