budúcnosti vkročiť do arény.
Politici zdôvodnili svoje rozhodnutie naozaj šalamúnsky: opatrenie má pomôcť v prvom rade býkom, pretože bojovníci dostatočne podkutí vedomosťami nebudú zvieratá dlho trápiť, píše rakúsky denník Der Kurier.
Takáto logika sa však nepozdáva ochrancom zvierat. Cieľom býčích zápasov v Španielsku je smrť zvieraťa, na tom nikto nič nezmení. Vládne nariadenie sa týka pomocníkov samotného toreadora - pikadorov a banderillerov.
Prví sa pokúšajú zasiahnuť zviera šípmi medzi lopatky a rozzúriť ho, potom vstupujú na scénu "banderilleros", ktorí zviera ďalej dráždia do príchodu samotného toreadora.
Záujemcovia o post pomocníkov budú musieť odísť na niektorú z chovateľských fariem a trénovať tam niekoľko týždňov svoje "disciplíny." Na záver sa budú musieť podrobiť odbornej skúške pred komisiou, zloženou z bývalých toreadorov a chovateľov býkov. Licenciu bude môcť dostať len kandidát, ktorý má viac ako 16 rokov.
"Takýto spôsob nám aspoň zaručí dôslednú kontrolu," hovorí Frederico Navalon, predseda Únie toreadorov. "Doteraz mohol vstúpiť do arény každý, kto si trúfal." Proti krvavým býčím zápasom, ktoré sú obľúbené predovšetkým na juhu Španielska, protestujú ochrancovia zvierat z celého sveta,
Býčie zápasy sa v miernejšej podobe uskutočňujú aj vo Francúzsku. Na rozdiel od Španielska je hlavným cieľom francúzskych odvážlivcov vytrhnúť býkovi papierové kvetiny, ktoré ma umiestnené medzi rohmi.
V Portugalsku je hlavným aktérom býčích zápasov jazdec na koni a lovec, ktorý chytá zviera za chvost a zajatého býka odvedie z arény von.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.