Štrnásť tiel obetí havárie ruského lietadla TU
Na mieste nešťastia záchranári nenašli nikoho živého a dokonca nie je ani nádej, že sa podarí nájsť všetky telá cestujúcich 78 cestujúcich a členov posádky.
Na mori je väčší počet ruských lodí a člnov, z ktorých zbierajú z hladiny všetky úlomky, batožinu a množstvo listov papiera. Experti odoberajú aj vzorky morskej vody kontaminovanej olejom a leteckým benzínom, aby ich podrobili neskoršej analýze.
V ruskom čiernomorskom letovisku Soči pôsobí vyšetrovacia komisia vedená predsedom ruskej bezpečnostnej rady Vladimirom Rušajlom. Ruská generálna prokuratúra začala prípad vyšetrovať ako teroristický trestný čin, preverujú sa však aj verzie zostrelenia lietadla zblúdilou ukrajinskou raketou a technickej havárie. Ukrajinské ministerstvo obrany a ďalší ukrajinskí predstavitelia včera opakovane odmietli podiel Kyjeva na incidente. Ruskí záchranári na mieste pádu lietadla TU-154 v Čiernom mori vylovili niektoré kusy pilotnej kabíny, ktoré údajne nesú stopy po guľkách.
Rusko nedokáže vlastnými silami vyzdvihnúť čierne skrinky havarovaného lietadla TU-154 z morského dna, preto včera oficiálne požiadalo USA a Izrael o technickú pomoc. Vladimir Rušajlo včera v Soči uviedol, že Spojené štáty a Izrael "majú skúsenosti s prácami vo veľkých hĺbkach", preto sa Moskva obrátila so žiadosťou o pomoc práve na tieto štáty.
Do ruského mesta Soči smerujú z Novosibirska príbuzní obetí, ktorí by mali nájdené telá identifikovať. Z Izraela smerujú do Soči dve nákladné lietadlá typu Hercules s izraelskými expertmi na palube.
V ruskom lietadle TU-154 spoločnosti Sibir Avia na linke z Tel Avivu do mesta Novosibirsk bolo 78 osôb: 15 občanov Ruska, 12 členov ruskej posádky a 51 občanov štátu Izrael. Moskva a Tel Aviv sa preto dohodli na spoločnom vyšetrovaní nešťastia.
Päť minút pred nehodou mal stroj rádiový kontakt s riadiacou vežou v juhoruskom meste Rostov na Done. Letová hladina bola 11,1 kilometra, lietadlo malo rýchlosť 850 kilometrov za hodinu a nehlásilo žiadne problémy. Počas letu posádka lietadla ani pozemné strediská nedostali žiadnu hrozbu.
Tragickú udalosť nad Čiernym morom z väčšej vzdialenosti náhodou sledovala posádka arménskeho lietadla An-24, ktoré letelo vo výške 6000 metrov nad morom. Piloti videli dve explózie a pád horiacich trosiek do mora. Podľa niektorých správ rumunskí dispečeri v inkriminovanom čase počuli signál SOS a následne niekoľko slov v ruštine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.