priemyslu. Ministerstvo hospodárstva vyčíslilo zníženie očakávaného výnosu na 12 až 14 miliárd korún.
"Takéto negatívne dopady ministerstvo vyčíslilo, za vzniknutú situáciu však nenesie zodpovednosť rezort hospodárstva, ale niekto iný," povedal TASR hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik. Konkrétne politické strany či za to zodpovedné rezorty však odmietol uviesť. Upozornil, že kompenzácia úprav plynu pre domácnosti formou zvýšenia príspevku na bývanie by v porovnaní so znížením privatizačného výnosu bola jednoznačne nižšia.
Zníženie očakávaného výnosu odôvodňuje ministerstvo rozdielom medzi predajnou cenou plynu a cenou, ktorá by pokrývala oprávnené náklady a primeraný zisk podniku. "Sú to relevatné údaje vychádzajúce zo súčasnej situácie," upresnil Benčurik. Ministerstvo uvažovalo aj o tom, že materiál o poklese predpokladanej ceny utají, aby sa očakávania štátu nepremietli napríklad do kalkulácií investorov. Nakoniec sa však rozhodlo inak. "Chceli sme vykresliť reálny stav," povedal Benčurik.
Ministerstvo vypracovalo niekoľko variantov poklesu výnosu v závislosti od ochoty vlády zvyšovať regulovanú cenu. Ak by sa napríklad s cenou plynu nehýbalo až do roku 2004, predpokladaný mínus pri privatizácii by dosiahol až 24 miliárd korún. V prípade zastavenia deregulácií v tomto a budúcom roku by cena akcií klesla o 8,6 až 11,9 miliardy korún.
Definitívne "nie" zvyšovaniu cien plynu v blízkej dobe, ako to navrhoval SPP, povedala tento týždeň koaličná rada. Tá sa zhodla, že na plošné zvyšovanie cien plynu v tomto roku o 19,3 percenta nie je politická vôľa. Zvažujú sa skôr úpravy cien plynu od 1. januára 2002.
Autor: jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.