svetového maratónu, nielen MMM, na ktorom štartoval pred štyridsiatimi rokmi. Víťazstvom i pobytom v Košiciach v roku 1961 zanechal trvalé spomienky v mnohých divákoch. Pamiatku na dvojnásobného olympijského víťaza a svetového rekordéra však majú aj bežci. Prostredníctvom jednej fotografie spomína jeden z nich.
V reprezentačnej dvojjazykovej knižnej publikácii "MMM 1924 - 1999" sa na strane 45 nachádza snímka Abebe Bikilu v skupinke iných bežcov pred štartom MMM. Na štadióne Lokomotívy, ktorý mal ako nový objekt maratónsku premiéru, postavili sa pred objektív Štefana Martona bežci, aby sa zvečnili s Bikilom na pamiatku. Podarilo sa nám vypátrať jedného z nich, aby nám priblížil tie okamihy a tiež identifikoval postavy. je ním Ján Lehuta z Nového Mesta nad Váhom, ktorý vlani v auguste oslávil sedemdesiatku.
Kto je kto? "Na fotografii nie sme s Bikilom náhodu, o tom vám niečo poviem, keď už ste ma oslovili. Na obrázku stojí prvý zľava Jiří Ehrlich z Veselí nad Moravou, neskorší víťaz I. ročníka Považského maratónu, ktorý sme založili v roku 1963 po inšpirácii na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Druhý je Japonec Kazumi Watanabe a tretí Jiří Kohout z Opavy. Za Bikilom nasleduje ďalší Japonec Takayuki Nakao. Potom som ja, vedúci japonskej výpravy a klubový kolega Rudo Roháček. Bežal aj tretí Novomešťan, Ľudovít Kňaško, ale nie je tam."
Po identifikácii nám Ján Lehuta prezradil, ako to bolo vtedy pred štyrmi decéniami v Košiciach: " Pre Bikilu sme pripravili a osobne mu odovzdali album s fotografiami nášho mesta, štadióna a zopár obrázkami našich najlepších atlétov. Tlmočníka nám pri stole robil recepčný hotela. Myslím si, že sme na neho i jeho trénera Niskanena urobili dobrý dojem i keď sme mu tento náš malý podarúnok dávali zrovna pri obede pred štartom. Pamätám sa, že k obedu, bolo to okolo desiatej hodiny a štart býval o trinástej, mal veľkú porciu ryže s jemne posekaným kuracím mäsom a zeleninou. V tej eufórii sme celkom zabudli od neho vypýtať autogram. Dnes by sa to rátalo ako rarita, mal by veľkú cenu."
K fotografovaniu na štadióne Ján Lehuta dodal: "S Bikilom sme sa ešte vyfotografovali na pamiatku pri rozcvičovaní. Videl som ho už len na štarte a potom sa po ňom zem zľahla. Teda pre nás, lebo na recepciu sme pozvaní neboli. A tak sme sa síce v našom meste chválili, že sme bežali s Bikilom, ale... Až teraz máme rukolapný dôkaz, som milo prekvapený touto fotografiou."
Aká bola reakcia tohto veľkého bežca? "Aj za tie krátke chvíle, čo som spolu s priateľmi strávil v Bikilovej prítomnosti, zanechal tento veľký človek vo mne trvalú a milú spomienku. Aj výraz jeho tváre, že ho kdesi na Slovensku poznajú obyčajní ľudia. Bol milo prekvapený, že si ho uctievame i malým suvenírom. Zaujímalo by ma, či sa nenachádza niekde v múzeu v Addis Abebe, kde sú trofeje a pamiatky po ňom."
Ján Lehuta prechováva na MMM pekné spomienky. Nezabudol spomenúť ani zakladateľa Ing. Vojtecha Brauna - Bukovského, ktorý osobne chodil vítať účastníkov na starú železničnú stanicu. Ako veterán sa permanentne zúčastňuje bežeckých a chodeckých súťaží na svetových i európskych šampionátoch: vo Viareggio, Štrassburgu, Brightone, Gatesheade, Malmö, Turku, Helsinkách, Buffale, Durbane, Kristiansande, Hannoveri, Berlíne, Aténach... Naposledy bol desiaty na tohtoročných MS v austrálskom Brisbane.
Autor: Miroslav Hazucha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.