pieseň slovenského leteckého školstva. Na najvyšších miestach sa totiž začala oficiálne spochybňovať budúcnosť akadémie. Čo je pravdy na vyjadreniach, ktoré načrtávajú koniec leteckého školstva v metropole východu, ako aj o budúcnosti akadémie sme sa porozprávali s rektorom Vojenskej leteckej akadémie generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach plk. doc. Ing. Miroslavom Gregom, CSc.
"Na budúcnosť sa pozeráme optimisticky, pretože si treba uvedomiť, že akadémia nevychováva len pilotov, ale aj technický a zabezpečovací personál. V týchto úvahách sa na to často zabúda a hovorí sa len o počte pilotov. Výcvikovú letku tvorí celkovo 87 ľudí a z toho je len osem pilotov. Skúsenosti z ČR hovoria, že keď ide o presun roja štyroch vrtuľníkov do zahraničia, tak ich sprevádza 150 ľudí a 60 automobilov. V tomto kontexte treba na akadémiu pozerať, či sa uživí."
Podľa oficiálnych vyhlásení potrebuje Slovensko ročne 7-9 nových pilotov, ba niektoré hlasy hovoria len o piatich.
"Je potrebné si uvedomiť, koľko stojí výcvik pilotov v zahraničí. V Kanade je výcvikové stredisko NATO a výcvik pilota tam prebieha 16-18 mesiacov, pričom nálet počtu hodín je porovnateľný s našimi podmienkami. Cena za spomínaný výcvik jedného pilota činí 1,2 milióna dolárov, čo pri hrubom prepočte znamená 60 miliónov korún. Pri ročnej potrebe 5-tich pilotov to teda je 300 miliónov. Myslím si, že keby akadémia dostala túto sumu k dispozícii, tak nielenže by sme urobili to, čo teraz, ale vycvičili by sme aj komplet celý zabezpečovací personál a podľa môjho názoru by vyšlo ešte aj na pozlacovanie striech. Výcvik pilota na Slovensku je totiž desaťkrát lacnejší."
Nahlas sa hovorí o skutočnosti, že ste mali vypracovať plán na zrušenie akadémie...
"Nedá sa to takto povedať, nebola požiadavka, aby som predložil varianty na zrušenie akadémie. Je pravda, že som spracovával materiály, ktoré hovoria o perspektíve akadémie, ale nikdy sme nepripustili možnosť jej zrušenia."
Jedinou šancou pre zachovanie akadémie je údajne vytvorenie medzinárodného výcvikového strediska. Stožňujete sa s týmto názorom?
"Samozrejme, že je nám veľmi blízky. Veľmi dobré kontakty máme s Českou republikou, ako aj s Maďarskom. Spracovali sme materiál, ktorý sme českej strane predložili a ten načrtával možnosť, že by sme vytvorili medzinárodné výcvikové stredisko. V obidoch krajinách sú tieto názory brané s plnou vážnosťou."
Letecká akadémia sa teda podľa vášho názoru sťahovať nebude?
"Nevidím na to dôvod, pri rokovaniach s českou i maďarskou stranou totiž nevidia naši partneri problém, že by malo byť medzinárodné výcvikové stredisko práve v Košiciach."
Stále hovoríte o budúcnosti akadémie pozitívne, no oficiálni predstavitelia ju aj napriek tomu až tak ružovo nevidia...
"Hovorí sa o zlučovaní s vojenskou akadémiou v Liptovskom Mikuláši a vytvorení akadémie národnej obrany. Ide ale o to, či si také malé letectvo, ako máme my, môže dovoliť vybudovať dve výcvikové základne. V plnej miere radšej využime základňu, ktorá je vybudovaná u nás a nevyužívať ju len pre vysokoškolské štúdium, ale aj pomaturitné formy vzdelávania. Ak by sa malo niečo podobné vybudovať inde na takej úrovni, ako to máme v Košiciach, bolo by to veľké plytvanie finančnými prostriedkami."
Podľa oficiálnych predstaviteľov by ste mali postaviť základy budúcnosti akadémie na cudzincoch. Prezraďte, aký výnos z nich máte?
"Prostriedky, ktoré za ich výcvik získame, využívame ako doplnok rozpočtu. Robili sa generálne opravy striech, budujeme počítačovú sieť. Máme rozpracované asi štyri projekty na budúci rok. V prípade, žeby vyšli všetky kontrakty s tou leteckou technikou, ktorú máme k dispozícii, by sme výcvik neboli schopní zvádnuť. Budeme teda musieť vstúpiť do rokovaní so vzdušnými silami, aby sme ho mohli zabezpečiť."
Nedávne útoky v USA ukázali, že pilotov-samovrahov musel niekto vyškoliť. V Košiciach ste robili výcvik pilotov z krajín (Jemen, Alžírsko), ktoré sú podľa vyšetrovateľov teroristických útokov práve základňami Usámu bin Ládina. Zrejme budete v tejto súvislosti klásť väčší dôraz na psychologické aspekty, aby sa raz neprevalilo, že v Košiciach vyškolili teroristu.
"Človek, ktorý je schopný urobiť to, čo sa stalo v USA, by pri psychodiagnostických vyšetreniach musel prejaviť samovražedné sklony. Na tieto otázky sa kladie veľký dôraz. Keď berieme našich študentov, tak práve na tomto vyšetrení je najväčší odpad. Aj keď k nám prichádzajú zahraniční piloti, ktorí lekárske vyšetrenia z vlastnej krajiny majú, my okrem vyšetrení z Pražského ústavu leteckého zdravotníctva žiadne iné neuznávame. Adepti sa následne musia podrobiť prehliadkam u nás."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.