Spomínanou inštitúciou je mnohými chválená, ale mnohými preklínaná škola. V každom prípade je potrebné si priznať, že vzdelanie patrí k životu. Za kvantitu a kvalitu získaných vedomostí dostávajú žiaci a študenti každý deň známky. Sú však aj dni, kedy sa nemôžu pripraviť na vyučovanie z rôznych dôvodov. Mnoho učiteľov to však nechápe. Sú odpovede, ktoré sú neraz oceňované podľa sympatií k žiakovi, často podľa nálady vyučujúceho... a opäť známkami. Niekedy aj slovným komentárom. Ten však rodičia nepočujú a ani nevidia na papieri. Vidia len, že ich dcéra alebo syn majú jednotky, dvojky, trojky, štvorky alebo päťky. A práve väčšie cifry spôsobujú strach, nespavosť či nezhody s rodičmi, často vedúce k ublíženiam na zdraví a v krajných prípadoch až k samovraždám. Nami oslovení študenti sa teda na chvíľu zamysleli nad dvoma otázkami, ktoré sme im položili:
1. Myslíš si, že sú tvoje vedomosti a schopnosti hodnotené objektívne?
2. Aký je tvoj názor na slovné hodnotenie?
JANA: 1. "Áno. No, nesúhlasím so súčasnou stupnicou klasifikácie. Tých päť stupňov sa mi vidí nepostačujúcich na skutočne objektívne hodnotenie."
2. "Myslím, že je to veľmi zaujímavé. Slovné hodnotenie môže byť fantastickou záležitosťou a rozhodne záživnejšou. V našom štáte ale ešte stále platí formálnosť a "zásada dokladovosti", keď sa človek jednoducho musí preukázať dokladom o svojom vzdelaní."
ESKO: 1. "Keď zistím, že moje vedomosti nie sú objektívne hodnotené, poviem to. Viem, akú hodnotu majú moje vedomosti. Ale objektivita závisí aj od povahy a vzťahu profesora k žiakovi. Zatiaľ sa mi žiadna veľká krivda nestala. Som teda spokojná."
2. "Bolo by to oveľa zaujímavejšie ako čísla a na papieri by to vyzeralo lepšie a príťažlivejšie. Ale spoločnosť si už na čísla zvykla a ako je známe, nemáme radi zmeny."
GABIKA: 1. "Myslím, že nie sú. Závisí to často od charakteru a nálady profesora. Ak som mu sympatická, mám šťastie, ak nie, mám jednoducho smolu. A vtedy sa môžem ísť sťažovať akurát na lampáreň."
2. "Mohlo by sa skúsiť aj na našej skole, lebo je to zaujímavé."
SOMOTOR: "1. Nie, lebo mne prilepšujú."
2. "Mali by sme sa menej učiť."
NOX: 1. "Vedomosti áno, schopnosti nie. Každý ma predsa individuálne schopnosti, ktoré je veľmi ťažké objektívne zhodnotiť."
2. "Päťka vie síce spôsobiť dosť veľkú depresiu, ale slovné ohodnotenie nemusí vždy vyjadrovať skutočnosť."
Od roku 1994 sa rodičia môžu pre slovné hodnotenie svojich detí rozhodnúť iba na 1. stupni ZŠ. SŠ sú mimo tejto záležitosti a študenti si opäť aj tento rok užijú známok viac než dosť. Stále však treba pamätať na to, že známky nerozhodujú o hodnote a charaktere človeka. Vraj sú len nevyhnutným školským zlom...
Katarína JUREKOVÁ
Autor: Po lete na nete
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.