miliónov párov ponožiek, podkolienok a bavlnených pančuchových nohavíc. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to predstavuje nárast produkcie o 600 tisíc kusov, vo finančnom vyjadrení o bezmála 13 miliónov korún na dnešných vyše 166,5 milióna korún.
Firma vznikla pod Tatrami pred viac ako šesťdesiatimi rokmi z vôle veľkopodnikateľa Tomáša Baťu. Výroba ponožiek sa tu začala v roku 1939. Počas ostatných rokov, predovšetkým vďaka rozpadu tradičných trhov v krajinách niekdajšej RVHP, spoločnosť zásadným spôsobom reštruktrukturalizovala výrobu i smerovanie predaja svojej produkcie. "Prijali sme racionalizačné opatrenia, zvýšili produktivitu práce a výsledkom je nárast tovarovej výroby o viac ako osem a predaja o bezmála 14 percent v porovnaní s minulým rokom," informoval nás hovorca spoločnosti Ing. Peter Beno. Ako uviedol ďalej, počas uplynulých niekoľkých rokov kvôli organizačným zmenám odčleneniu výroby vrchného ošatenia, zníženiu výroby a predaja ponožiek, klesol počet zamestnancov z dvoch tisíc na niečo vyše deväť stoviek. Tohoto roku sa tu však po dlhom čase neprepúšťalo, naopak, firma prijala nové pracovné sily a ich počet sa momentálne ustálil na čísle 1004. Sprievodným znakom začínajúcej konjunkcie v niekdajšom pletiarskom gigante je skutočnosť, že tohoto roku tu rámci obnovy strojového parku nakúpili 40 nových pančuchových pletacích strojov.
"Prajú nám tiež niektoré skutočnosti, ktoré v nedávnej minulosti tvorili len ťažko prekonateľné prekážky. Vláda zrušila dovoznú prirážku, čím sa automaticky znížila cena dovážaných surovín. Podarilo sa nám nadviazať spoluprácu s významným nemeckým obchodným partnerom. Výsledkom je, že vyše 70 percent našej súčasnej produkcie smeruje na trhy členských krajín Európskej únie. Hlavnými odberateľmi sú Nemecko, Rakúsko, Taliansko a Belgicko. V neposlednom rade, konečne sa v praxi prejavili opatrenia, ktoré sme prijali v minulosti," konštatoval P. Beno a dodal, že tohoto roku sú Tatrasvitu priaznivo naklonené dokonca aj kurzy zahraničných mien. Slovenský producent totiž dováža bavlnu z krajín, kde ju musí nakupovať za doláre. V krajinách Európskej únie však svoje produkty predáva prevažne za nemecké marky a eurá. Kým vlani na nevýhodnom vzájomnom kurze marky a dolára firma dosť strácala, tohoto roku rast eura spôsobil zároveň rast tržieb.
Napriek tomu, k absolútnej spokojnosti predsa len ešte chýba vyriešiť niekoľko zásadných problémov. Tým najvypuklejším je rozkvitajúci nelegálny dovoz textilných výrobkov, prevažne z krajín tretieho sveta, kde je ešte stále lacnejšia pracovná sila ako u nás. "Obrátili sme sa v tejto veci na vládu, niektoré ministerstvá, colnú správu, obchodnú inšpekciu, finančnú políciu a ďalšie zainteresované organizácie. Výsledkom niekoľkoročnej snahy je však stále prakticky nula. Zistili sme, že niektoré z organizácií ešte nemajú kompetencie, ktoré by im umožnili účinne zasiahnuť proti nekalej konkurencii a ďalšie ich už nemajú. Boli sme preto nútení orientovať sa viac na kvalitu a presunúť podnikateľské aktivity viac na export do západnej Európy," dodal na záver hovorca spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.