Pútnici si na Kláštorisku spolu s veriacimi na celom svete pripomenuli 900. výrocie úmrtia svätého Bruna
Kláštorisko Uplynulú sobotu presne o dvanástej hodine si veriaci na celom svete pripomenuli 900. výrocie úmrtia zakladatela kartuziánskeho rádu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
svätého Bruna. Tento rád sa nezmazatelne zapísal aj do našich dejín. Prvý kláštor, ktorý zalozili na území dnešného Slovenska bol kláštor na Skale útocišta, dnes známeho turistického centra Káštoriska v Slovenskom raji. Tu v pozostatkoch kláštorného kostola celebroval pred 500 pútnikmi svätú omšu Mons.Ján Zentko. Precítal list pápeza Jána Pavla II, v ktorom vyzdvihol význam tohto rádu v minulosti a jeho odkaz pre budúcnost. Dnes je vo svete 24 kláštorov kartuziánskeho rádu v ktorých podla prísnych pravidiel zije 350 mníchov.
V roku 1241 vtrhli do oblasti dnešného Spiša tatárske vojská. Pred touto pohromou sa ludia z okolitých dedín utiahli do pralesov na Skalu útocišta, ktorú oddelovali od okolia hlboké kanony. V priestore dnešného prielomu Hornádu pri Hrabušiciach zahatali ústie, cím vzniklo jazero, ktoré uzavrelo prístup ku skale. Celý rok prezili spolocne v útrapách , ukrytí v bezpecí hôr. Po odchode tatárskych vojsk sa vrátili dole, do spustošených osád. Na skale vybudovali malý drevený kostol, ktorý sa v tazkých dobách stával útocištom a pútnickým miestom. Na znak vdaky sa rozhodli postavit na tomto mieste kláštor. Vyslali delegáciu k priorovi kartuziánov a miesto so súhlasom všetkých zemepánov im darovali.
Prvé objekty zacal s velkými tazkostami stavat setzký mních Andrej v roku 1305. Za dva roky oznámil generálnej kapitule, ze v reholi vznikla nová plantácia na Spiši. Tak v roku 1307 prišli prví mnísi do kláštora, ktorých predstaveným bol otec Konrád. V zaciatkoch kláštor trpel nedostatkom majetkov, potrebných na jeho udrziavanie. Dotáciami od krála, šlachticov a cirkvi postupne kláštor nadobúdal majetky v blízkom aj vzdialenejšom okolí. Celé 14. a zaciatok 15. storocia sa kláštor rozvíjal a budovali sa dalšie objekty. V tom období bol vybudovaný aj druhý kláštor pri Dunajci, dnes známy Cervený kláštor. V roku 1433 vyplienili kláštor husitské vojská . Na cas bol opustený a mnísi sa utiahli do Levoce. Vrátili sa v roku 1478, ked zacali s renováciou a obnovou väcšiny budov. Velkej podpory sa im dostalo od Hedvigy, vdovy po palatínovi Štefanovi Zápolskom, ktorá ako jediná zena az s povolením generálnej kapituly smela prekrocit kláštorné múry. Dobré casy znovu vystriedali casy zlé, ked kláštor po Glackej ceste prepadol lúpezný rytier Matej Bašo z muránskeho hradu. Vyplienil ho a vyuzíval objekty ako svoj úkryt. Predstavitelia spišských miest a šlachta sa rozhodli v roku 1543 kláštor zbúrat, aby sa nestal útociskom zbojníkov a lúpezných rytierov. Mnísi sa odstahovali do filiálneho kláštora pri Dunajci.
Kláštor chátral a miesto po nom dostalo pomenovanie Kláštorisko. Dnes je to turistické centrum, kde ústi väcšina turistických chodníkov v Slovenskom raji. V ruinách kláštora prebieha archeologický prieskum a návštevníci majú moznost spoznat pohnutú históriu tohto významného miesta.
Autor: Miro DIBÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.