Tesne po údere spojencov sa Al-Kaidá prihlásila k teroristickým činom z 11. septembra
Washington/Kábul/Londýn/Berlín/Bratislava (ČTK, TASR, Reuters) - Vojenská operácia Spojených štátov amerických a ich spojencov v Afganistane sa začala. Potvrdil to včera večer Biely dom aj americké ministerstvo obrany.
V afganskej metropole Kábul bolo počuť výbuchy a streľbu protileteckej obrany. Ako informovala televízna stanica CNN, terčom útoku bolo aj mesto Kandahár, politické centrum afganského vládnuceho hnutia Taliban. Aj východoafánske mesto Dželalabád se stalo terčom útoku protiteroristickej koalície. Zrejmým cieľom bolo letisko neďaleko mesta. Minister zahraničia protitalibanskej opozície Abdulláh Abdulláh povedal, že zasiahnuté boli zrejme aj tri výcvikové tábory blízko mesta. Útok na Dželalabád prišiel asi 14 minút po útoku na hlavné mesto Kábul.
Mohutné explózie a protilietadlovú paľbu s odvolaním sa na očitých svedkov hlásila aj agentúra Reuters s tým, že Kábul je pod mohutným raketovým útokom. Prvý výbuch zahrmel zhruba o 16:27 GMT (18:27 SELČ). Mestom otriaslo asi pät mohutných explózií, vzápätí po nich nasledovala protilietadlová paľba. Takmer okamžite po prvom výbuchu, zrejme v juhozápadnej časti mesta, boli v celej metropoli prerušené dodávky elektriny. V juhozápadnej časti Kábulu sa nachádza palác Darulaman, starobylá kráľovská rezidencia a pevnosť Balahisar.
Neidentifikované lietadlá zvrhli na mesto najmenej štyri bomby, povedal agentúre Reuters očitý svedok.
"Počul som lietadlá a potom zahrmeli najmenej štyri silné explózie."
Americké odvetné útoky zasiahli aj mesto Mazáre Šaríf na severe Afganistanu, kde sú sústredené najsilnejšie jednotky Talibanu. Nachádza sa tu asi 5000 bojovníkov Talibanu.
Podľa agentúry AFP použili USA k prvému úderu proti Kábulu strely s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Briti potvrdili, že odpálili rakety zo svojich ponoriek. Dalšie informáce hovorili o preletoch tryskových lietadel nad metropolou. Nočné nebo nad Kábulom ožarovali explózie, a to ako na zemi, tak vo vzduchu.
Talibanské zdroje potvrdili, že "americké lietadlá podnikli útok na oblasť v blízkosti kábulského letiska," nad touto oblasťou sa týčia stĺpy dymu.
Žiadne informácie sa výslovne nezmieňovali o konkrétnych útokoch proti cieľom v metropoli, k dispozícii neboli ani žiadne údaje o prípadných obetiach.
Organizácia Al-Káida Usámu bin Ládina sa tesne po prvých akciách spojencov prihlásila k útokom z 11. septembra v New Yorku a vo Washingtone. V posolstve, ktoré vysielala katarská satelitná televízna stanica Al-Džazíra, Al- Káida uviedla, že je pripravená na "konfrontáciu".
Afganský vládnuci režim reagoval na útoky proti cieľom v Afganistane prehlásením, že ide o "akt terorizmu". Jeho predstaviteľ súčasne vyzval ku "svätej vojne" proti útočníkom. Taliban prostrednictvom tlačovej agentúry AIP z Pakistanu zdôraznil, že nevydá Usámu bin Ládina, ktorého požadujú USA ako vinníka septembrových atentátov v New Yorku a vo Washingtone.
Generálny konzul Talibanu v pakistanskom Karáčí agentúre AP potvrdil, že jeho krajina je teraz "pripravená na svätú vojnu - džihád". Zdôraznil, že Afganistan americký útok odsudzuje. Dodal, že "počul, že Kábul bol bombardovan7... Nemáme žiadne spojenie."
Pentagon i hovorca Bieleho domu Ari Fleischer potvrdil začiatok útokov. Včera večer, tesne po začiatku útoku vystúpil s vyhlásením americký prezident George W. Bush a krátko po ňom aj britský premiér Tony Blair. George Bush vyhlásil, že vojenské operácie, ktoré včera USA začali proti Afganistanu, sú cielene namierené proti vojenským zariadením Talibanu a proti výcvikovým táborom Usámu bin Ládina a jeho organizácie Al-Káida. Americký prezident v prejave ďalej uviedol, že útoky sa začali za podpory Veľkej Británie. Za akciou stoja aj ďalšie štáty ako Austrália, Nemecko a Francúzsko.
Prezident USA vysvetlil, že vedeniu Talibanu dali viacero požiadaviek už pred niekoľkými týždňami. Žiadnu z nich však hnutie nesplnilo, za čo teraz bude niesť následky.
Aj britskí vojaci sa zapojili do útoku proti ozbrojeným silám Talibanu a teroristickým táborom. Potvrdil to hovorca ministerského predsedu Tonyho Blaira v Londýne.
George Bush včera telefonicky informoval o začiatku amerického útoku na ciele v Afganistane ruského prezidenta Vladimira Putina krátko pred ich začiatkom, približne o 18.00 h SELČ. Američania pred útokom informovali aj Kanadu, Poľsko a iné krajiny.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder vo vyhlásení uviedol, že vláda jeho krajiny bezvýhradne podporuje americkú operáciu proti "teroristickým cieľom" v Afganistane.
Slovenská diplomacia v prvej reakcii podporila útoky USA proti teroristom v Afganistane. "Oceňujeme, že USA pristúpili k protiteroristickému útoku po dôkladnom uvážení, akciu detailne a podrobně pripravili. Slovensko opätovne potvrdzuje, že se hlási k protiteroristickej koalícii a vyjadruje boju proti terorizmu plnú podporu," povedal hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel. Rada obrany státu bola zvolaná na dnešné ráno.
Slovensko podľa prezidenta Rudolfa Schustera podporuje cieľ "najväčšej protiteroristickej operácie v histórii.
Ide o aktivitu, ktorá nie je zameraná proti žiadnemu náboženstvu, národu alebo štátu," zdôraznil Schuster vo večernom príhovore občanom SR v Slovenskej televízii.
Ako prezident a hlavný veliteľ slovenských ozbrojených síl informoval, že SR otvorila vzdušný priestor na prelety spojeneckých vojenských a transportných lietadiel a je pripravená poskytnúť spojencom aj logistickú pomoc. Prezident uviedol, že žiadne priame hrozby v súvislosti s vojenskými operáciami republike nehrozia. Na elimináciu nepriamych hrozieb prijala opatrenia slovenská vláda.
Ďalšie informácie vydali agentúry po uzávierke tohoto vydania.
/utok 4-bush/
Americký prezident George W. Bush pri prejave tesne po začatí útoku
/utok bin ladin/
Ten, o koho vlastne v konflikte ide - Usáma bin Ládin
/utok- vybuch/
Prvé zábery z náletov na Afganistan
(utok-lietadlo/
Do akcie sa zapojili aj bombardéry B-52
Foto: REUTERS
Autor: VOJNA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.