poriadala agentúra GeS. Dvojdňový program v zastúpení poľských, maďarských, slovenských a českých umelcov, uspokojil nielen fanúšikov jazzu, ale i náročného hudobného fajnšmekra hľadajúceho kvalitu skrývajúca sa nielen za zvučnými menami, ale i poctivo "vymakanou" hráčskou úrovňou hlavných protagonistov.
Úvod festivalu patril v piatok večer poľskému kvartetu mladých atraktívnych Poliek - speváčok, ktorých štvorhlasy za doprovodu klavíra a kontrabasu v neľahkých aranžmánoch prezentovali svingové, jazzové a iné rytmy prebraté z produkcie známych orchestrov. Napriek tomu, že štyri spievajúce dámy sú ešte študentkami Akadémie múzických umení vo Wroclave, svojím až matematicky zladeným prejavom zaujali i laické publikum. Okrem prebratých skladieb v angličtine predviedli Aleksandra Osiecka, Agnieszka Kaczmarek, Olga Olech, Magdalena Falewicz i vlastné piesne v poľštine, nechýbali vstupy a capella. Po skupine The Sound Office, ako sa štvorica speváčok volala, nasledoval zlatý klinec večera, kvôli ktorému sa tu zišla prevažná väčšina spoločnosti.
Borlai quintet nabehli na pódium síce bez saxofonistu a trúbkara, ktorí náhle ochoreli a museli zostať v Maďarku, očakávania prítomných však dostatočne naplnili i v tejto oklieštenej zostave. Trojica pozostávajúca z basgitaristu Viktora Hársa, gitaristu Gézu Feketeho a bubeníka Gergö Borlaia známeho z (už rozpadnutého) Kaltenecker tria predviedla dravé jazz-rockové improvizácie, ktoré strhli najmä ohromnou súhrou, silnou dávkou energie a skvostnými sólami týchto majstrov v hre na svojich nástrojoch. Neuveriteľná zručnosť a virtuozita, ktorá už okolo bubeníka Borlaia časom vytvorila aureolu hudobného svätca, dvíhala obecenstvo, ktoré si potleskom vynútilo dva prídavky, zo stoličiek.
Prezentáciou CD-čka "Páni v najlepších rokoch" sa začal sobotňajší program v podaní slovenskej jazzovej stálice Petra Lipu, ktorý je pravidelným zjavom festivalu. Sprievodnú kapelu netvoril nik menší ako Marcel Buntaj na bicích, klávesák Juraj Tatar, basák Martin Gašpar a saxofonista Marek Žáček. Záver podujatia patril Pražákovi, klaviristovi európskeho mena Emilovi Viklickému a zvyšku jeho tria - bubeníkovi Ladislavovi Troppovi a basákovi Františkovi Uhlířovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.