prezident Maratónskeho klubu v Košiciach Štefan Daňo (na fotografii), ktorý je v súčasnosti generálnym konzulom Slovenskej republiky v Békešskej Čabe. Po vydarených pretekoch ani jemu nemizol úsmev z tváre, a tak sme mohli hodnotiť práve skončený 71. ročník.
Už z tváre vám badať, že pocity máte len tie najlepšie...
"Určite, že sú dobré, hoci sa rekord MMM zlepšil len o sedem sekúnd, ale to nás opäť evokuje k tomu, aby sme sa v budúcnosti viac upriamili na čas, ktorý by mohol byť aspoň medzi 2:10 až 2:12. Kariukiho čas je tiež veľmi dobrý, napokon, veď je rekordný."
Nočná mora teda padla, bude sa vám pokojnejšie späť?
"Budem. Zlomený rekord je už za nami. Som rád, že po úspechoch organizačného výboru, čiže, že sme v Košiciach mali majstrovstvá sveta v polmaratóne, svetový kongres maratónskych behov, či ďalšie podujatia majstrovstvá sveta železničiarov a majstrovstvá Európy nevidiacich sme sa blysli i na športovom poli a tento rekord veľmi dobre zapadol do týchto úspechov. Prakticky dokreslil všetku prácu Maratónskeho klubu od roku 1989, čo robíme spolu."
Tušili ste, že tento rok padne čas 2:13:34? Nasvedčovalo tomu niečo?
"Ja som niekoľko rokov hovoril o tom, že by bolo dobré pre náš maratón, keby padol rekord, no v poslednom období som už od toho upustil a stále som bol proti tomu, aby padol rekord. Dokonca i dnes (včera, pozn. red.) a práve teraz sa tak stalo. Trochu symboliky je i v tom, že sa bežalo siedmeho a rekord za lepšil práve o sedem sekúnd. Zrejme nabudúce presunieme maratón na 30., aby bol výsledný čas lepší o 30 sekúnd."
To by však už nebola prvá októbrová nedeľa. Čo tak presunúť ho na 1. októbra, aby bol rekord lepší o minútu?
"Alebo tak (úsmev)."
Na tohtoročnom maratóne sa nakopilo veľké množstvo rôznych kategórií, okrem tradičného maratónu i polmaratónu mužov i žien, vozíčkárov sa bežal i tradíciu si budujúci minimaratón, či firemný beh. Navyše sa uskutočnili MS železničiarov USIC i ME nevidiacich. Úplnou novinkou boli korčuliari, ktorí mali premiéru. Bude tento maratón vo väčšej miere naberať na masovosti? Nežičlivcom, ktorí by bežcov najradšej videli na starej trati do Sene sa takýto rozmach nie veľmi pozdáva a prirovnávajú ho k cirkusu. Niektorí sa uštipačne vyjadrili i v tom slova zmysle, kedy dostanú príležitosť pretekári na kolobežkách, ktoré sú tiež veľmi populárne. Čo by ste im odkázali?
"Ja si vážim názor každého. Musíme vychádzať z toho, že maratón sa dostal do iného zorného uhla. Svetový trend je inak nasmerovaný. Predovšetkým v tom zmysle, že je potrebné čím viac ľudí pritiahnuť k športu. My sme sa rozhodli takto preto, aby sme spestrili naše podujatie a nech každý skúsi tú disciplínu, na ktorej si verí. Nie je ešte svetovým trendom, aby boli na maratóne i kolobežky, ale korčuliari sa dostávajú do popredia. V Berlíne sa napríklad postavilo na štart 6 000 korčuliarov! Pokiaľ ide o starú trať, iste, má svoju históriu. My sme sa však rozhodli zmeniť ju i vzhľadom na naše ambície kandidovať na MS v polmaratóne, ktoré sme usporiadali v roku 1997. Je veľmi veľa tratí vo svete, kde maratónci behajú dve i viac kôl, v Košiciach sú dve rovnaké kolá, je to otestovaná trať. Nehovoriac o tom, že keňskí bežci na MS v polmaratóne v Košiciach dosiahli taký výkon, ktorý nebol doteraz prekonaný - prví traja dobehli pod hodinu."
V minulosti ste žali úspechy na diplomatickom poli, teraz pribudol i športový výkon. Aké máte plány do budúcnosti?
"Po športovej stránke sa budeme snažiť ešte viac vylepšovať podmienky pre bežcov. To je náš prvoradý cieľ. Po športovo-diplomatickej stránke sa stále pokúšame niečo dotiahnuť. Nepoviem, čo máme v hľadáčiku, lebo naposledy nám to nevyšlo Ekydemom, lebo túto disciplínu zrušili. Sme stále v kontakte s Medzinárodnou atletickou federáciou, ale tiež so Slovenským atletickým zväzom a verím, že sa nám podarí ešte niečo do Košíc pritiahnuť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.