rámci trhu s tabakovými výrobkami je Slovensko špecifické tým, že sa tu vyrábajú najmä krátke cigarety. Tie sú navyše medzi našincami veľmi obľúbené a takmer 90 percent výroby cigaretových fabrík tvorí práve tento artikel. Podľa platnej slovenskej legislatívy sú tieto cigarety zaťažené spotrebnou daňou vo výške 31 percent.
Po zavedení európskych noriem by spotrebná daň stúpla až na 57 percent, čím by sa cena krátkych cigariet vyrovnala cene dlhých. Tento proces by podľa generálneho riaditeľa Slovak International Tabak (S.I.T.) a. s. Colina Brawna spôsobil krach cigaretovej výroby na Slovensku. Špeciálne továreň S.I.T. v Spišskej Belej patrí k najväčším producentom krátkych cigariet a zároveň k zamestnávateľom v Kežmarskom okrese. V prípade zastavenia výroby by o prácu prišla väčšina ľudí. "Chápeme, že Slovensko chce byť súčasťou modernej Európy a že sa chce aktívne zapojiť aj do hospodárskej politiky Európskeho spoločenstva. Avšak takýmto krokom by sme sa vrátil späť," zdôraznil C. Brawn.
Návrh na riešenie je jednoduchý. Slovenská vláda by mala prehodnotiť v súvislosti s daňovým systémom takzvané prechodné obdobie. "Navrhujeme päťročné prechodné obdobie. Každý rok by mala spotrebná daň vzrásť o 15 až 20 percent. Bude našou veľkou snahou za ten čas pretransformovať výrobu. Tieto kroky však musíme robiť postupne," dodal šéf S.I.T.. Za toto opatrenie sa podujal lobovať u svojej i našej vlády aj nemecký veľvyslanec na Slovensku Dr. Frank Lambach. Ten označil krátke cigarety za jeden zo symbolov Slovenska.
V roku 2001 plánuje továreň v Spišskej Belej vyprodukovať 4,7 miliónov cigariet, pričom na export smeruje 2,5 milióna kusov.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.