Bratislava - Pojednávanie v kauze Cervanová, ktoré sa malo začať 2. októbra, bolo opäť odročené na neurčito.
Študentku medicíny Ľudmilu Cervanovú našli zavraždenú v roku 1976 v potoku Čierna voda pri Senci. V roku 1982 Krajský súd v Bratislave odsúdil siedmich mužov na odňatie slobody v rozpätí 4 až 24 rokov. V roku 1990 Najvyšší súd ČSFR rozsudok zrušil, nariadil nové pojednávanie a obžalovaných, ktorí si ešte neodpykali celý trest, prepustil z väzenia.
Súd sa mal začať v apríli tohto roku, ale obhajca jedného z obvinených podal námietku proti zaujatosti sudcu Štefana Gašparoviča. Ten bol aj členom senátu, ktorý obvinených v roku 1982 odsúdil. Krajský súd túto námietku neuznal. Pod výsledkom rozhodnutia bol podpísaný sudca Gašparovič, čím vlastne neuznal námietku proti svojej zaujatosti. Podľa novely Trestného poriadku má na to právo. Zabraňuje sa tým prieťahom v súdnom konaní.
Obvinení sa s námietkou obrátili na Najvyšší súd, ktorému trvalo tri mesiace, kým opäť potvrdil rozhodnutie krajského súdu. Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic to pripisuje súdnym prázdninám. Rozhodnutie Najvyššieho súdu bolo obhajcovi obžalovaného M. A. Jurajovi Kolesárovi doručené päť dní pred začiatkom procesu. V ten istý deň mu prišiel telegram o opätovnom odložení procesu bez akéhokoľvek komentára. V spise je ako dôvod uvedená práceneschopnosť jedného z obhajcov. Dve Francúzky, ktoré v prípade vystupujú ako dôležité svedkyne, už boli pripravené pricestovať a svedčiť.
Daniel Lipšic o prieťahoch v konaní vie: "Pripúšťam, že predchádzajúci predsedovia senátu pristupovali k prípadu aj s tou motiváciou." Či sa Gašparovič procesu nevyhýba práve preto, že obvinených v roku 1982 odsúdil a teraz by ich mal oslobodiť, je otázne. Lipšic to považuje za bežné: "Vo všeobecnosti pokiaľ nadriadený súd zruší rozsudok súdu nižšieho stupňa, v novom pojednávaní koná ten istý senát."
Nevyriešenie prípadu spôsobuje traumu najmä obvineným, ale v konečnom dôsledku prieťahy v konaní škodia aj Slovensku. Na celý prípad totiž dohliada aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Jediné, čo v tejto chvíli siedmi obvinení chcú, je riadny súd.
Obhajca Juraj Kolesár hovorí: "Chceme stáť pred nestranným súdom a za taký považujeme ten, ktorý v tejto veci nekonal v minulosti."
(mož)
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.