zahraničných reťazcov na slovenský trh sa nám kopia sťažnosti aj na tieto spoločnosti. Všetky majú spoločného menovateľa nepreplácané nadčasy a nízka mzda. V septembri svoju pozornosť týmto smerom obrátil aj Národný inšpektorát práce, ktorý svoje previerky zameral na dodržiavanie predpisov v oblasti pracovno-právnych vzťahov, mzdových predpisov a povinností vyplývajúcich z kolektívneho vyjednávania vo veľkých obchodných reťazcoch.
Pristavme sa aspoň pri tých najzaujímavejších zisteniach vyplývajúcich zo správy. Preverovalo sa 32 zamestnávateľských subjektov. Inšpektori práce zistili celkove 126 nedostatkov, z toho 11 závažných. K najčastejšie porušovaným predpisom patrila práca nadčas bez povolenej výnimky, čo sa zistilo napríklad pri piatich zamestnancoch Billa s. r. o. v Novom Meste nad Váhom a pri piatich zamestnancoch Jednoty SD Trenčín. Ďalších päť zamestnancov Billy v Bánovciach nad Bebravou malo v dohode o pracovnej činnosti rozsah vykonávanej práce vyšší ako je polovica určeného týždenného času. V Tesco Stores Žilina pre zmenu zamestnávateľ v pracovnej zmluve nedohodol druh práce, na ktorú bol zamestnanec prijatý. Mzdové zaradenie všetkých zamestnancov Billy a Delvity SK je v jednej tarifnej triede. Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu nebolo vyplatené v Bille Púchov. V 65 prípadoch došlo ku porušeniu zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Pri previerke dopadol najhoršie Trenčiansky kraj, na východnom Slovensku sa kontrolovalo sedem subjektov a celkový počet zistených nedostatkov na východe bol 19. Ani v jednom prípade však na východe nezistili inšpektori závažný nedostatok. V Bille Košice však nevedú napríklad evidenciu pracovného času tak, aby ju bolo možné kontrolovať. K dispozícii je len mesačná evidencia dochádzky.
Inšpektori si často ťažkajú pri vykonávaní previerok na to, že zamestnanci z obavy o stratu zamestnania nie sú ochotní s nimi spolupracovať a to im ich prácu sťažuje. Potvrdil nám to aj Ing. Ivan Majer, hlavný inšpektor Inšpektorátu práce v Košiciach.
"Od prvého júla tohto roku sa naše kompetencie rozšírili aj o túto oblasť pracovno-právnych vzťahov. Kým predtým sme mali za celý rok 15 až 20 sťažností týkajúcich sa bezpečnosti práce, tak teraz ich máme po rozšírení našich kompetencií za necelé tri mesiace viac než sto. Pravdou je, že na takúto situáciu nie sme dostatočne kapacitne vybavení. Máme 23 inšpektorov, ktorí pomaly už nič iné nerobia, len vyšetrujú tieto sťažnosti, ktoré sú na šetrenie dosť zložité, pretože treba mnoho ľudí vypočuť. "
Spomenul jednu z typických sťažností. Mali podnet na firmu, ktorá od zamestnancov žiadala prácu nadčas aj počas víkendov a dohodla sa s nimi, že im to preplatí v stravných lístkoch. Súhlasili s tým a takto to bežalo rok či dva. Po čase však prestali dostávať stravné lístky a postupne to prešlo až do stavu, že nedostávali ani len mzdu. Až keď situácia dospela do tohto štádia, tak to oznámili inšpektorátu práce, hoci k porušovaniu predpisov, dokonca aj daňových, v tejto firme dochádzalo už skôr. Inšpektorát práce dal podnet v tejto súvislosti aj na daňový úrad. Často inšpektori prichádzajú k zisteniu, že nimi vyšetrovaný úrad môže zaujímať aj živnostenský úrad, sociálnu poisťovňu a pod. Všetky dotknuté inštitúcie v takýchto prípadoch pracujú v súčinnosti a vzájomne sa informujú.
"Veľmi veľa upozornení občanov sa týka prípadov, keď ľudia poberajú podporu v nezamestnanosti a zároveň načierno pracujú. Často síce býva takéto udanie presné, ale súčasná legislatívna umožňuje prácu na dohodu, takže väčšinou nezistíme porušenie predpisov. Je nešťastné, že naše zákony umožňujú napríklad murárovi byť šťastne zaregistrovaný na úrade práce a pritom si môže na fuškách privyrobiť dvadsaťtisíc čistých nezdanených korún," poznamenal I. Majer.
Opýtali sme aj na nedávny prípad, o ktorom sme v našich novinách informovali. Ozvala sa nám zamestnankyňa Jednoty SD Považská bystrica, ktorá celkove za mesiac odpracovala 220 hodín, ale dostala len 3 800 korún mzdy. Nadčasy jej preplatené neboli. Predseda SD Ing. Miroslav Suchánek nám vtedy povedal, že prijali za svoj model podielových miezd a tak sú ľudia platení od obratu. Je takýto postup zamestnávateľa v poriadku?
"Podľa mňa to nie je v poriadku. Záleží však aj od toho, ako je urobená pracovná zmluva. Muselo by byť v zmluve, kde je dohodnutý plat, vyslovene stanovené, že dohodnutý plat je bez ohľadu na množstvo hodín odpracovaných navyše. Ide však určite o neštandardný postup," odpovedal I. Majer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.