zhodnotili jej ročné výsledky. Okres Medzilaborce zastupovala 40 - členná delegácia, v ktorej boli zástupcovia štátnej správy, samosprávy, podnikateľskej sféry, riaditelia škôl a 20 členov folklórneho súboru Kamjana. Prednosta Okresného úradu (OÚ) v Medzilaborciach Michal Pačuta a starosta powiatu Sanok Edward Olejko zdôraznili, že prihraničná poloha predurčuje obidva okresy k vzájomným kontaktom.
O tom, že dohoda nebola len formálna svedčí celý rad uskutočnených akcií. Jednou z najvýznamnejších z hľadiska ďalšieho rozvoja oboch regiónov bola spolupráca pri zabezpečovaní finančných prostriedkov z programu Phare CBC na realizáciu rekonštrukcie ciest na jednej i druhej strane hraníc. Slovensku aj Poľsku schválili podporu vo výške dva milióny euro. Boli zriadené aj dva hraničné priechody - Palota - Radoszyce a Čertižné - Jasliska - pre malý pohraničný styk. Priechod v Čertižnom je zahrnutý do medzinárodnej turistickej cyklotrasy a v budúcnosti sa uvažuje s jeho rozšírením pre osobné motorové vozidlá.
Viacero obcí okresu udržiava s obcami v Poľsku partnerské vzťahy a dôležitou je tiež spolupráca medzi školami. Tu sa uskutočnil zájazd žiakov medzilaboreckých a humenských škôl spojený s konferenciou na tému Spoločne do Európy. „I keď v podnikateľskej sfére sa uskutočnilo niekoľko stretnutí s podnikateľmi powiatu Sanok, túto sféru spolupráce považuje jedna i druhá strana za rozhodujúcu z hľadiska ďalšieho rozvoja regiónov a vytvárania nových pracovných príležitosti," dodal vedúci odboru regionálneho rozvoja OÚ v Medzilaborciach Mikuláš Čerevka.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.