prostredníctvom odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove, sa zaoberajú len dvaja pracovníci. Ako včera podotkol prednosta OÚ Ing. Milan Benč, množstvo práce na odbore a stanovený počet personálu im často nedovoľuje dôsledne prešetriť všetky žiadosti o sociálnu pomoc v teréne. Potom sa stáva, že príspevky dostáva každý, komu zo zákona vznikne nárok, ale aj tí, ktorí to potrebujú menej. Napríklad nenahlásia zmeny v rodine, keď sa zamestnajú aj niekoľko mesiacov poberajú sociálny príspevok, prípadne sa zmenia ich majetkové pomery, nehovoriac o úmrtiach. Tak vznikajú dlžoby, ktoré potom musí odbor pracne vymáhať. Stáva sa, že sú nevymožiteľné aj niekoľko rokov.
Podľa informácie vedúcej spomínaného odboru Mgr. Cecílie Kalejovej stav pohľadávok stále narastá." Pre porovnanie v roku 1999 bol konečný stav zhruba 10,5 milióna, v roku 2000 už 11,1 a do augusta tohto roku sme evidovali pohľadávky v hodnote 12,5 milióna korún," konkretizovala a dodala, že vznikli najmä na poskytovaných dávkach a na príspevkoch na kompenzáciu pre telesne ťažko postihnutých. Prijímatelia spôsobili preplatky približne vo výške 50 percent celkového nárastu pohľadávok za rok 2001. Ďalšiu polovicu tvoria preplatky na kompenzáciách. "Tento druh pohľadávok vzniká hlavne z dôvodu úmrtia zdravotne ťažko postihnutých občanov, ktorým boli poskytnuté príspevky na kúpu motorového vozidla a na zaobstarávanie pomôcok," vysvetlila Kalejová.
Veľkú časť týchto pohľadávok totiž musia vymáhať až v dedičských konaniach, ktorých priebeh je zdĺhavý. Zatiaľ ide o asi 20 percentnú návratnosť. Premietnuté v číslach, na účet OÚ sa tento rok vrátili len 2 milióny korún.
Všetkým, ktorí sú odkázaní na sociálnu pomoc, žiaľ nie je ich málo, sa iste nežije ľahko. Na druhej strane sme zaznamenali aj názor istého pána, ktorý nechce byť menovaný. "Ani za socializmu sme sa nemali tak dobre. Predtým by som nikdy nedostal 200-tisíc na auto a ďalší príspevok na benzín."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.