Slovensku potvrdil výskyt BSE osobitnú pozornosť venovali problémom okolo kafilérie v Drienove (okres Prešov). Tá je totiž v konkurze a zdá sa, že pôvodný záujem nitrianskej spoločnosti odkúpiť ju, zabrzdia nevyrovnané majetkovo-právne vzťahy. Zaujímalo nás, aké východiská v tej súvislosti protinákazová komisia prijala, keďže drienovská kafiléria bola jediným spracovateľom mŕtvych zvierat na východe Slovenska a oslovili sme prednostu Okresného úradu v Prešove Milana Benča.
"Zaoberali sme sa otázkami v súvislosti s likvidáciou kadáverov a biologických odpadov. Zasadnutia sa zúčastnil aj zástupca spoločnosti z Nitry a ten nás informoval, že si ako možné riešenie vytipovali spaľovňu pri Žehni, pričom by sa s tamojšími konateľmi vedeli dohodnúť na tom, aby zriadili prekladisko," uviedol pre náš denník prednosta. Na Slovensku existujú len štyri takéto strediská, pričom ich technológia stojí nemalý balík financií. Nitrančania zatiaľ majú len prísľub z Ministerstva pôdohospodárstva SR na účelovú dotáciu vo výške 8 miliónov korún a za tieto prostriedky by dokázali sprevádzkovať prekladisko.
V praxi by to znamenalo, že sa tu už mrciny nebudú spracovávať, len uskladňovať a na likvidáciu prevážať do Nitry.
Starostovia okolitých obcí však voči takému návrhu protestovali. "Protinákazová komisia mi odporučila obrátiť sa na obecné zastupiteľstvo v Žehni a požiadať o zvolanie verejného zhromaždenia občanov. Odborníci ľuďom vysvetlia, že nemusia mať obavy, nehrozí nákaza, ani zamorenie spodných vôd, tak ako predtým, keď sa v krízovom období museli zriaďovať provizórne mrchoviská. Napokon, v Drienove sa až do skončenia konkurzného konania nedá investovať. Pritom, do konca roka potrebujeme mať vybudované aspoň prekladisko," vysvetlil.
Pripomenul tiež, že spomínaná spaľovňa je pomerne ďaleko od obydlí a disponuje základnými podmienkami, ako je elektrina a voda, teda pôjde o najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.